Londýn - Sedmadvacetiletá Mariem Elgwahryová a třiatřicetiletá Nadia Choucairová nebyly spokojené s průběhem rekonstrukce jejich domu. Zejména protipožární opatření byla podle nich nedostatečná.
Zorganizovaly kvůli tomu protestní petici, kterou podepsalo 90 procent nájemníků. Chystaly také demonstraci před sídlem organizace, která jejich věžák spravovala.
Mariem Elgwahry picture,was on the 19th floor https://t.co/XdiFB2XzNm pic.twitter.com/9IkQ5Huse4
— infowe (@infowe) June 15, 2017
K té už ale nedošlo, protože jejich 24podlažní dům - Grenfell Tower ve čtvrti Kensington v západním Londýně - minulou středu zachvátil požár.
Při tragickém neštěstí uhořelo nebo je nezvěstných nejméně 79 lidí. Dalších několik set obyvatel domu přišlo o střechu nad hlavou.
Před tím, než se rozhodly pro petici a svolání demonstrace, se obě mladé ženy spolu s dalšími nájemníky několikrát obrátili na Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation (KCTMO), která jejich dům spravovala. Žádali ji o nápravu nedostatečných protipožárních opatření. KCTMO ale jejich stížnosti ignorovala.
V jejich boji jim pomáhala organizace Radical Housing Network. "Odpovědí KCTMO bylo zastrašování nájemníků prostřednictvím dopisů, že proti nim KCTMO zahájí právní kroky. Nadia a Mariem je dostaly taky," cituje britský deník The Independent Pilgrima Tuckera z této organizace.
Podle Tuckera chtěly obě ženy pomoci svým sousedům i sobě, aby všichni byli v bezpečí.
Nadia Choucair picture,her husband and three children are missing https://t.co/pVZQwP3wTg pic.twitter.com/mqevjepmO6
— infowe (@infowe) June 15, 2017
"Nikdo však neposlouchal a teď je tahle komunita zničená. Musíme pro ně získat spravedlnost. KCTMO jednala s nájemníky hanebně a s pohrdáním," dodal Tucker.
Nadia Choucairová, její manžel Bassem, dcery Mierna (14 let) a Fatima (11), syn Zeinab (3) a jejich babička Sirria jsou od minulé středy nezvěstní.
Mariem Elgwahryová bydlela se svou matkou v 19. patře. Obě jsou nyní také nezvěstné.
Identifikace obětí potrvá týdny
Šéf londýnské policie Stuart Cundy v pondělí uvedl, že policisté dál budovu prozkoumávají a hledají další oběti tragédie. Jejich identifikace však podle něj bude složitá a některé ostatky se ani identifikovat nepodaří. Celá operace bude trvat "mnoho, mnoho týdnů".
V nemocnicích stále zůstává 18 zraněných, z toho devět je v kritickém stavu.
"Je to hrozné období pro rodiny," řekl Cundy serveru BBC. "Je opravdu těžké popsat devastaci, kterou oheň způsobil. Důležité je, abychom našli odpovědi pro rodiny, které byly přímo zasaženy."
Vyšetřování požáru se podle policie zaměří na konstrukci budovy, její nedávnou renovaci, údržbu a protipožární opatření.
Terčem kritiky se za řešení krizové situace ve dnech po tragédii stala místní radnice v Kensingtonu a Chelsea. Rozhořčení u lidí, médií i některých politiků vzbudila také premiérka Theresa Mayová. Ta sice přijela na místo požáru, ale odmítla se tam setkat lidmi zasaženými tragédií.
To bylo v ostrém kontrastu s přístupem královny Alžběty a prince Williama, kteří v pátek zavítali do krizového střediska Westway Community Centre. Zde jsou přechodně ubytováni ti, kdo při požáru přišli o střechu nad hlavou.