Milionová rekonstrukce a podivné okolnosti požáru v Londýně. Nebyli jsme v bezpečí, tvrdí obyvatelé

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 6. 2017 14:50
Londýnský obytný dům Grenfell Tower, který ve středu zachvátil obří požár, loni prošel rekonstrukcí za 10 milionů liber (téměř 300 milionů korun). Součástí této renovace byla instalace nového vnějšího obložení. Jenže právě po vnější části budovy se oheň rychle šířil do vyšších pater. Příčiny požáru se nyní vyšetřují. Stejně tak i tvrzení některých obyvatel, že nefungovaly požární alarmy.
Foto: Reuters

Londýn - Oheň vyhasl, šok nad událostmi z posledních 24 hodin v Londýně ale ještě zdaleka nezmizel.

Nejméně 17 lidí v noci na středu uhořelo, když požár zachvátil obytnou budovu o 24 patrech. Mnoho dalších obyvatel domu je nezvěstných. Celkem jich v Grenfell Tower žilo okolo pěti set.

Ti, kterým se podařilo uniknout, se ptají, jak se to všechno mohlo stát. Co bylo příčinou požáru a jak je možné, že se tak rychle rozšířil?

Podle hasičů je ještě příliš brzy na zodpovězení těchto otázek. Obyvatelé domu ale od středy opakují, že už dávno upozorňovali na pochybné požární zabezpečení budovy.

Mnozí navíc vypověděli, že v noc, kdy k požáru došlo, neslyšeli žádný poplach.

Organizace KCTMO, která dům vlastní, čeká na výsledky vyšetřování. I sám londýnský starosta Sadiq Khan ujišťuje, že se musí přijít na to, zda nebylo něco zanedbáno. Premiérka Theresa Mayová nařídila veřejné vyšetřování události.

Žena uvězněná v hořícím věžáku natáčela živě na Facebook:

Žena uvězněná v hořícím věžáku v Londýně natáčela živě na facebook | Video: facebook/ribrham

Rekonstrukce za miliony

Dům byl postaven v roce 1974. Podle britské stanice BBC byla celá budova zrenovována loni, rekonstrukce vyšla na 10 milionů liber (téměř 300 milionů Kč).

Místní radní tvrdí, že se při ní dodržely všechny moderní předpisy.

Těsně po rekonstrukci ale skupina obyvatel upozornila na narůstající obavy týkající se bezpečnosti budovy. Podobné stížnosti zasílalo bytové družstvo firmě vlastnící budovu už od roku 2013.

Loňská rekonstrukce zahrnovala výstavbu nových oken s dvojitým zasklením, komunální vytápěcí systém a nové vnější obložení.

A právě to vyvolává otázky.

Nebezpečné vnější obložení

Bývalý šéf londýnských hasičů Terry O’Neil sdělil americké stanici CNN, že požár se neobvykle rychle rozšířil ze čtvrtého patra do dalších podlaží právě po vnější straně budovy.

"V tuto chvíli si nejsme vědomi žádné souvislosti mezi požárem a vnějším obložením budovy," ujišťuje však Ray Bailey, výkonný ředitel stavební společnosti Harley Facades Limited, která rekonstrukci prováděla.

Středeční tragédie si podle reportéra televize Sky News může nakonec připsat na vrub až 100 obětí na životech. Mnoho lidí je stále nezvěstných a hasiči už nepředpokládají, že by ve vyhořelém domě našli ještě někoho živého.

Britská média mezitím oslavují londýnské hasiče, kteří s neobvykle rychle se šířícím požárem bojovali. 

 

Právě se děje

Další zprávy