Milionová rekonstrukce a podivné okolnosti požáru v Londýně. Nebyli jsme v bezpečí, tvrdí obyvatelé

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 6. 2017 14:50
Londýnský obytný dům Grenfell Tower, který ve středu zachvátil obří požár, loni prošel rekonstrukcí za 10 milionů liber (téměř 300 milionů korun). Součástí této renovace byla instalace nového vnějšího obložení. Jenže právě po vnější části budovy se oheň rychle šířil do vyšších pater. Příčiny požáru se nyní vyšetřují. Stejně tak i tvrzení některých obyvatel, že nefungovaly požární alarmy.
Foto: Reuters

Londýn - Oheň vyhasl, šok nad událostmi z posledních 24 hodin v Londýně ale ještě zdaleka nezmizel.

Nejméně 17 lidí v noci na středu uhořelo, když požár zachvátil obytnou budovu o 24 patrech. Mnoho dalších obyvatel domu je nezvěstných. Celkem jich v Grenfell Tower žilo okolo pěti set.

Ti, kterým se podařilo uniknout, se ptají, jak se to všechno mohlo stát. Co bylo příčinou požáru a jak je možné, že se tak rychle rozšířil?

Podle hasičů je ještě příliš brzy na zodpovězení těchto otázek. Obyvatelé domu ale od středy opakují, že už dávno upozorňovali na pochybné požární zabezpečení budovy.

Mnozí navíc vypověděli, že v noc, kdy k požáru došlo, neslyšeli žádný poplach.

Organizace KCTMO, která dům vlastní, čeká na výsledky vyšetřování. I sám londýnský starosta Sadiq Khan ujišťuje, že se musí přijít na to, zda nebylo něco zanedbáno. Premiérka Theresa Mayová nařídila veřejné vyšetřování události.

Žena uvězněná v hořícím věžáku natáčela živě na Facebook:

Žena uvězněná v hořícím věžáku v Londýně natáčela živě na facebook | Video: facebook/ribrham

Rekonstrukce za miliony

Dům byl postaven v roce 1974. Podle britské stanice BBC byla celá budova zrenovována loni, rekonstrukce vyšla na 10 milionů liber (téměř 300 milionů Kč).

Místní radní tvrdí, že se při ní dodržely všechny moderní předpisy.

Těsně po rekonstrukci ale skupina obyvatel upozornila na narůstající obavy týkající se bezpečnosti budovy. Podobné stížnosti zasílalo bytové družstvo firmě vlastnící budovu už od roku 2013.

Loňská rekonstrukce zahrnovala výstavbu nových oken s dvojitým zasklením, komunální vytápěcí systém a nové vnější obložení.

A právě to vyvolává otázky.

Nebezpečné vnější obložení

Bývalý šéf londýnských hasičů Terry O’Neil sdělil americké stanici CNN, že požár se neobvykle rychle rozšířil ze čtvrtého patra do dalších podlaží právě po vnější straně budovy.

"V tuto chvíli si nejsme vědomi žádné souvislosti mezi požárem a vnějším obložením budovy," ujišťuje však Ray Bailey, výkonný ředitel stavební společnosti Harley Facades Limited, která rekonstrukci prováděla.

Středeční tragédie si podle reportéra televize Sky News může nakonec připsat na vrub až 100 obětí na životech. Mnoho lidí je stále nezvěstných a hasiči už nepředpokládají, že by ve vyhořelém domě našli ještě někoho živého.

Britská média mezitím oslavují londýnské hasiče, kteří s neobvykle rychle se šířícím požárem bojovali. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do polského azylu

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, přistála na Varšavském letišti. Informovala o tom agentura Reuters. Atletka cestovala do Polska z Tokia přes Vídeň. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let aerolinek LOT z Vídně do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistával před půl devátou hodinou večerní.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

V ulicích Bejrútu se rok po výbuchu sešly tisíce Libanonců. Žádají potrestání viníků

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu v Paříži na mezinárodní konferenci k prvnímu výročí výbuchu v Bejrútu přislíbil Libanonu finanční i hmotnou pomoc, včetně vakcín proti covidu-19. Řekl také, že libanonští lídři dluží svým občanům pravdu a kritizoval libanonské vládnoucí elity za neschopnost řešit ekonomickou krizi, která je označována za nejhorší od občanské války z let 1975 až 1990. Paříž se zavázala blízkovýchodní zemi poskytnout dalších 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), které půjdou přímo "místní populaci", a 500 000 dávek vakcíny proti covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy