reklama
 
 

Jednoho z tvůrců novičoku srazilo v Rusku auto, vědec je teď v nemocnici

25. 4. 2018 10:51
Vladimir Uglev byl členem vědeckého týmu, který v sovětské éře pracoval na otravné látce typu novičok v povolžském městě Šichany.

Moskva - Jednoho z tvůrců jedu novičok Vladimira Ugleva ve středu srazilo auto. K nehodě došlo ve městě Anapa na jihu Ruska. Uglev je nyní v nemocnici. Podle agentury Interfax neutrpěl vážnější zranění, incident byl zřejmě neúmyslný.

Uglevovo jméno se často objevovalo v souvislosti s útokem na bývalého ruského rozvědčíka Sergeje Skripala a jeho dceru v jihoanglickém Salisbury. Počátkem března byli oba otráveni jedem, podle pozdějších britských analýz nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok.

Tyto substance se podle západních i ruských médií vyvíjely v sovětských armádních laboratořích v 70. a 80. letech minulého století.

Uglev byl členem vědeckého týmu, který na otravné látce typu novičok v sovětské éře pracoval v povolžském městě Šichany. O výrobě novičoku, označovaného v Rusku kódem A-234, vypověděli i Uglevovi kolegové Leonid Rink a Vil Mirzajanov.

Rusko jakýkoli podíl na otravě Skripalových popírá, sám Uglev v březnu v rozhovoru pro britskou stanici BBC řekl, že dokázat případnou odpovědnost Moskvy je prakticky nemožné. Nevyloučil ale, že při útoku na Skripala mohlo být použito látky, s níž on sám v sovětských laboratořích pracoval.

Informaci o autonehodě sdělila novinářům Uglevova manželka. Chemik při nehodě utrpěl otřes mozku a zranění ruky a nohy, jeho život prý není ohrožen. Sedmdesátiletý řidič vozu z místa nehody neujel a nabízel zraněnému jako kompenzaci peníze, napsal ruský investigativní server The Insider. Uglev podle něj považuje nehodu za neúmyslnou.

autor: ČTK | 25. 4. 2018 10:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama