Ruské tajné služby pět let špehovaly Skripalovy. Doteď se nikdo neozval, popírá obvinění Moskva

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 4. 2018 16:12
Informace o sledování Skripalových vyplývají z dopisu, který britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill zaslal generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.
Britská policie při zásahu v Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera otráveni.
Britská policie při zásahu v Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera otráveni. | Foto: Reuters

Londýn - Ruské tajné služby sledovaly bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliju Skripalovou přinejmenším posledních pět let. Vyplývá to z dopisu, který britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill zaslal generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. Psaní v pátek zveřejnily britské úřady. 

Podle dokumentu, jehož zveřejnění britská média označují za neobvyklý krok, se ruské tajné služby zajímaly o Sergeje a Juliju Skripalovy už v roce 2013, kdy se kybernetičtí odborníci ruské vojenské rozvědky GRU zaměřili na jejich e-mailové schránky.

Nervově paralytická látka novičok, která byla podle Britů na počátku března použita při otravě Skripalových v jihoanglickém Salisbury, byla podle dokumentu vyvinuta v armádních laboratořích v uzavřeném městě Šichany nedaleko ruského Saratova.

V dopise se rovněž píše, že Rusové po roce 2000 testovali způsoby, jakými je možné otrávit někoho nervově paralytickou látkou. Jednou z metod bylo údajně i nanesení látky na dveřní kliku. Skripalovi byli přitom podle britských úřadů zřejmě otráveni právě u vchodových dveří. V rámci stejného projektu údajně Moskva v minulé dekádě vyrobila i malé množství novičoku.

"Ruský program chemických zbraní pokračoval po pádu Sovětského svazu," stojí v dopise, který Sedwill zaslal Stoltenbergovi. Sedwill považuje za vysoce nepravděpodobné, že v programu SSSR na výrobu chemických zbraní pokračovala jiná bývalá sovětská republika.

Rusko vinu popírá

Proti znění dopisu se ohradil ruský velvyslanec ve Velké Británii Alexander Jakovenko. "Jestli tu byl nějaký špeh, proč si na to britské tajné služby nestěžovaly?" citovala Jakovenkova slova agentura Reuters. "Nevšimli jsme si, že by britská strana nebyla spokojená s tím, jak si Skripalovi žili v Salisbury," dodal diplomat s tím, že on sám dopis nečetl. 

Skripal bydlí v jihoanglickém Salisbury od roku 2010. Jeho dcera žila v Rusku, v březnu za ním jen krátce přijela na návštěvu. Právě během její návštěvy byla dvojice otrávena. 

Ve čtvrtek se do Británie opřel také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil Londýn, že překroutil závěry vyšetřování Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). "Politici jako Boris Johnson se znovu pokoušejí překroutit realitu, když tvrdí, že závěry OPCW potvrzují všechna tvrzení Británie bez výjimky," uvedl podle AFP Lavrov na tiskové konferenci. "Jedná se o nový exces tohoto politika, na které už jsme si zvykli," dodal šéf ruské diplomacie.

OPCW ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu, podle níž vyšetřovatelé této organizace "potvrzují závěry Spojeného království, které se týkají totožnosti jedovaté chemikálie", jež byla použita při otravě.

O jakou látku přesně šlo a odkud pocházela, zveřejněná zpráva OPCW ale neuvádí. Informace o složení látky je podle organizace nicméně v kompletní zprávě, která je tajná a přístup k ní mají jen členské státy - tedy i Británie a Rusko.

Video: Postupovali jsme jako dobrý spojenec Británie, očekávám odvetné kroky ze strany Ruska, řekl Stropnický

Brífink po setkání prezidenta Miloše Zemana s ministrem zahraniční Martinem Stropnickým. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy