Ruské tajné služby pět let špehovaly Skripalovy. Doteď se nikdo neozval, popírá obvinění Moskva

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 4. 2018 16:12
Informace o sledování Skripalových vyplývají z dopisu, který britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill zaslal generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.
Britská policie při zásahu v Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera otráveni.
Britská policie při zásahu v Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera otráveni. | Foto: Reuters

Londýn - Ruské tajné služby sledovaly bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliju Skripalovou přinejmenším posledních pět let. Vyplývá to z dopisu, který britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill zaslal generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. Psaní v pátek zveřejnily britské úřady. 

Podle dokumentu, jehož zveřejnění britská média označují za neobvyklý krok, se ruské tajné služby zajímaly o Sergeje a Juliju Skripalovy už v roce 2013, kdy se kybernetičtí odborníci ruské vojenské rozvědky GRU zaměřili na jejich e-mailové schránky.

Nervově paralytická látka novičok, která byla podle Britů na počátku března použita při otravě Skripalových v jihoanglickém Salisbury, byla podle dokumentu vyvinuta v armádních laboratořích v uzavřeném městě Šichany nedaleko ruského Saratova.

V dopise se rovněž píše, že Rusové po roce 2000 testovali způsoby, jakými je možné otrávit někoho nervově paralytickou látkou. Jednou z metod bylo údajně i nanesení látky na dveřní kliku. Skripalovi byli přitom podle britských úřadů zřejmě otráveni právě u vchodových dveří. V rámci stejného projektu údajně Moskva v minulé dekádě vyrobila i malé množství novičoku.

"Ruský program chemických zbraní pokračoval po pádu Sovětského svazu," stojí v dopise, který Sedwill zaslal Stoltenbergovi. Sedwill považuje za vysoce nepravděpodobné, že v programu SSSR na výrobu chemických zbraní pokračovala jiná bývalá sovětská republika.

Rusko vinu popírá

Proti znění dopisu se ohradil ruský velvyslanec ve Velké Británii Alexander Jakovenko. "Jestli tu byl nějaký špeh, proč si na to britské tajné služby nestěžovaly?" citovala Jakovenkova slova agentura Reuters. "Nevšimli jsme si, že by britská strana nebyla spokojená s tím, jak si Skripalovi žili v Salisbury," dodal diplomat s tím, že on sám dopis nečetl. 

Skripal bydlí v jihoanglickém Salisbury od roku 2010. Jeho dcera žila v Rusku, v březnu za ním jen krátce přijela na návštěvu. Právě během její návštěvy byla dvojice otrávena. 

Ve čtvrtek se do Británie opřel také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil Londýn, že překroutil závěry vyšetřování Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). "Politici jako Boris Johnson se znovu pokoušejí překroutit realitu, když tvrdí, že závěry OPCW potvrzují všechna tvrzení Británie bez výjimky," uvedl podle AFP Lavrov na tiskové konferenci. "Jedná se o nový exces tohoto politika, na které už jsme si zvykli," dodal šéf ruské diplomacie.

OPCW ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu, podle níž vyšetřovatelé této organizace "potvrzují závěry Spojeného království, které se týkají totožnosti jedovaté chemikálie", jež byla použita při otravě.

O jakou látku přesně šlo a odkud pocházela, zveřejněná zpráva OPCW ale neuvádí. Informace o složení látky je podle organizace nicméně v kompletní zprávě, která je tajná a přístup k ní mají jen členské státy - tedy i Británie a Rusko.

Video: Postupovali jsme jako dobrý spojenec Británie, očekávám odvetné kroky ze strany Ruska, řekl Stropnický

Brífink po setkání prezidenta Miloše Zemana s ministrem zahraniční Martinem Stropnickým. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 19 minutami

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 31 minutami

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy