Washington - Až bude ve středu sečteno a jasno o výsledcích amerických voleb, vystoupí Barack Obama se svým hodnocením výsledku, který podle posledních sondáží může být historickým výpraskem jeho Demokratické strany.
Věty, které pronese, už jsou v tuto chvíli napsány. Jeho poradci je formulovali s jednou hlavní myšlenkou: na volby, v nichž bude Obama za dva roky obhajovat prezidentský mandát.
Jakkoli paradoxně to může znít, prohra demokratů ve volbách do Kongresu je prvním krokem na cestě k Obamovu vítězství v prezidentských volbách v roce 2012.
Demokraté měli poslední dva roky pod kontrolou prezidentský úřad i Senát a Sněmovnu reprezentantů. Veškerá zodpovědnost za to, co se v celou Amerikou nemilovaném Washingtonu dělo a rozhodlo, padala na jejich hlavu a volební preference.
Tři alternativy
Ze tří možných variant výsledku je paradoxně pro Obamu z pohledu dalších politických vyhlídek nejlepší ta, kdy obě komory Kongresu ovládnou republikáni. Dosud opoziční strana ponese spolu s prezidentem odpovědnost za politický vývoj v zemi.
Obamovi navíc taková situace umožňuje nabídnout velkoryse republikánům spolupráci a v případě, že ji odmítnou, prezentovat je jako obstrukcionisty. Obojí nechává prezidenta v dobrém světle.
Nejhorším výsledkem pro prezidenta naopak může být těsná většina demokratů v obou komorách.
Už předchozí dva roky, kdy demokraté disponovali většinou 75 křesel ve sněmovně a 19 křesel v Senátu, bylo často obtížné prosadit rozsáhlé reformní návrhy. Pokud by se většiny zmenšily na několik málo hlasů, možnost cokoli zásadního prosadit by se přiblížila nule. Zodpovědnost za vývoj by však zůstala stále stoprocentně Obamovi.
Nepřítel pro příští volby
Situací s nejasnými důsledky je ta, kdy republikáni ovládnou jen jednu z komor Kongresu, což je krátce před volbami nejpravděpodobnější možnost. Odpovědnost by v takovém případě byla dělená, Bílý dům by však musel volit dvě odlišné strategie k dvěma různě zabarveným skupinám zákonodárců.
"Prezidentovy vyhlídky na znovuzvolení rostou, pokud republikáni ovládnou sněmovnu i Senát," uvedl pro zpravodajství televize ABC profesor Univerzity v Marylandu Peter Morici. "Republikáni zpomalí Obamův expres, nemají však vlastní program, kterým by mohli zvednout hospodářství. Pro prezidenta tak bude snazší prezentovat se v roce 2012 jako alternativa k nim," dodal Morici.
Sám prezident v nedávném rozhovoru pro magazín New York Times přiznal, že posledních pár týdnů strávil spolu se svými poradci studiem toho, jak se v roce 1994, kdy republikáni v historických volbách ovládli obě komory Kongresu, zachoval jeho demokratický předchůdce Bill Clinton.
Odříkaného Clintona největší krajíc
Obama se v minulosti několikrát o Clintona otřel a dal najevo, že není politikem jeho gusta. Osobní animozity však nyní půjdou stranou, Obamovým jediným cílem bude zopakovat to, co se v polovině 90. let Clintonovi povedlo. Tedy přetavit prohru v kongresových volbách v triumf v boji o Bílý dům o dva roky později.
"Bez ohledu na to, co se po volbách stane, je možné, že republikáni budou cítit větší zodpovědnost," řekl magazínu Obama optimisticky. "Buď proto, že dosáhnou horšího výsledku, než očekávali a jejich strategie říkat všemu ne ztroskotá. Nebo proto, že Američané od nich prostě budou očekávat seriózní návrhy a spolupráci s prezidentem," vysvětlil Obama.
Odhady, zda republikáni budou ke spolupráci ochotni, se liší. Najdou se však i pozorovatelé, kteří prezidenta varují, aby v Kongresu ovládaném opoziční stranou viděl spásu vlastních nadějí.
"Bude to pro demokraty nepředstavitelná katastrofa," varoval v televizi Bloomberg Tom O'Donnell, který pracoval jako poradce pro řadu politiků Demokratické strany. "Kdo si maluje, že ztráta většiny v Kongresu přivede republikány k zodpovědnosti, by si měl vzpomenout, že Sněmovna reprezentantů zůstala po roce 1994 pod nadvládou republikánů celé desetiletí a v roce 1998 hlasovala pro ústavní obžalobu prezidenta Clintona," upozornil O'Donnell.
Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru