Kima mají odradit obří manévry: Americké stíhačky cvičí úder. Trump je jaderný démon, zní z KLDR

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 12. 2017 18:20
Spojené státy a Jižní Korea provádí tento týden každoroční společné vojenské cvičení. Tentokrát ale na pozadí vrcholící diplomatické krize. Šance na válku s KLDR roste každým dnem, varoval poradce pro národní bezpečnost USA Herbert McMaster.
Cvičení jihokorejské armády. | Video: Asociated Press

Soul - Je to doposud největší společné vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje. Vzdušný prostor nad Korejským poloostrovem křižují vůbec nejvyspělejší bojové letouny.

Americké stíhačky F-22 a F-35 nezachytí téměř žádný radar a podle odborníků by právě tyto stíhačky vedly v případě vyhrocení situace útok na Severní Koreu.

Dalších více než 200 amerických a korejských letounů se spolu s 12 tisíci vojáky armády USA účastní cvičení v Jižní Koreji, které trvá až do pátku.

Severokorejský režim reaguje na přítomnost americké armády nedaleko vlastních hranic ostře. Varuje, že svět dostane nebezpečně blízko jaderné války. Pchjongjang chápe cvičení jako přípravu na invazi.

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa doslova "žadoní o jadernou válku", nechal se o víkendu slyšet severokorejský ministr zahraničí.

Podle něj je Trump "nukleární démon" a "narušitel světového míru", citovala americká televize CNN z písemného prohlášení ministerstva zahraničí KLDR. Soul pak severokorejská média nařkla z nebezpečné provokace, která region dostane "na pokraj jaderné války".

Rostoucí hrozba vojenského konfliktu je asi jediná věc, na které se obě znepřátelené strany shodnou. Poradce pro národní bezpečnost USA Herbert Raymond McMaster upozornil, že šance na válku s KLDR roste každým dnem. Severokorejský režim je podle něj "největší bezprostřední hrozbou pro Spojené státy," píše CNN.

Je šílené posílat do Koreje vojáky s rodinami

"Existují způsoby, jak tento problém vyřešit bez ozbrojeného konfliktu, ale je to závod s časem, kterého moc nezbývá," řekl McMaster. Kim Čong-un podle něj každým testem zlepšuje schopnosti své armády. Naposledy severokorejská armáda otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy.

"Myslím, že nám opravdu dochází čas," souhlasí i americký senátor Lindsey Graham, člen senátního výboru pro ozbrojené síly. Politik zároveň doporučil, aby do Jižní Koreje s vojáky necestovali jejich příbuzní.

"Je na čase, abychom začali rodiny amerických vojáků stěhovat z Koreje," prohlásil. V Jižní Koreji je trvale usídleno kolem 28 tisíc amerických vojáků. "Je šílené posílat vzhledem k provokacím KLDR do Koreje manželky a děti," dodal.

Proti každoročnímu cvičení, které letos probíhá na pozadí vyostřené diplomatické krize, se vyslovilo také Rusko a Čína, tradiční spojenec Pchjongjangu. Obě země vybízely americkou i jihokorejskou vládu, aby společná vojenská cvičení zastavily výměnou za to, že KLDR zastaví své zbrojení.

KLDR je připravená přijmout protiopatření. USA a Jižní Korea "za své provokace draze zaplatí", napsala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

Diktátor Kim Čong-un reaguje na Donalda Trumpa, který hrozí zničením totalitní Severní Koreje. Mladí se hromadně hlásí do jeho lidové armády. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy