Jihokorejci chystají protiúder na Severní Koreu. O osudu Soulu rozhodnou minuty, říkají

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2017 15:35
Jižní Korea nedávno nacvičovala odpověď na simulovaný raketový útok z KLDR. Jihokorejci mají například k dispozici nejmodernější americký systém protivzdušné obrany THAAD. V případě napadení chtějí vést odvetné údery i na severokorejskou politickou elitu - včetně Kim Čong-una.
Snímek z roku 2013. Jihokorejská armáda nacvičuje útok blízko Pchjongčchangu. V tomto městě začnou příští rok v únoru zimní olympijské hry.
Snímek z roku 2013. Jihokorejská armáda nacvičuje útok blízko Pchjongčchangu. V tomto městě začnou příští rok v únoru zimní olympijské hry. | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejci si podle svých slov nepřejí válku se Severem. Nicméně jim nezbývá než se připravit na možnost, že budou napadeni.

Metropole Soul a její okolí jsou v dosahu severokorejského dělostřelectva, rozmístěného za demilitarizovanou zónou na hranici.

Vedle toho má ještě režim diktátora Kim Čong-una rozsáhlý arzenál balistických střel, které představují pro Jižní Koreu smrtelné ohrožení.

Jihokorejská armáda tak podle informací listu The Wall Street Journal nedávno nacvičovala odpověď na simulovaný raketový útok z KLDR. Letouny F-16 a pozemní síly bombardovaly "cíle na severu" do šesti minut.

Šlo ale o cvičení, takže ve skutečnosti jihokorejské bomby dopadaly do moře východně od Korejského poloostrova.

První "na ráně" je Soul

Bez ohledu na to, zda by zahájila válku KLDR nebo Spojené státy, hrozí největší tragédie především Soulu.

I kdyby Jižní Korea a USA společně rychle odpověděly, pravděpodobně by se jim nepodařilo zabránit smrti desetitisíců lidí a zničení části hlavního města a jeho okolí.

"Odhalit dopředu místa, odkud rakety odpálí, stoprocentně nelze. V reálném konfliktu Severní Korea nasadí atrapy střel a použije další taktiku, aby znemožnila odhalení raket," uvedl pro The Wall Street Journal Jang Ok z Korejského fóra pro obranu a bezpečnost.

Severokorejská televize a tisková agentura několikrát pohrozila, že ve válce se Soul promění v "moře ohně".

Nyní Pchjongjang pokračuje v jaderných zkouškách a v testech mezikontinentálních raket. Ve středu odpálil raketu Hwasong-15, která podle amerických analytiků může zasáhnout kterékoliv místo ve Spojených státech nebo Evropě.

Odveta i směrem na Kima

V říjnu jihokorejský ministr obrany nastínil v parlamentu hrubé obrysy plánu třífázové odpovědi na napadení ze strany KLDR.

V první vlně zasáhnou rakety země-země severokorejské pozice za demilitarizovanou zónou, v druhé balistické střely zamíří na severokorejské základny a místa spojená se zbraněmi hromadného ničení. Ve třetí fázi je cílem přímo severokorejské politické a armádní vedení v čele s Kim Čong-unem.

Loni Soul rozmístil podél hranice americký systém protivzdušné obrany THAAD. Ten dokáže zničit nepřátelské rakety i v kosmickém prostoru zásahem kinetické hlavice.

V Jižní Koreji mají Spojené státy rozmístěných 28 tisíc vojáků. Ve válce mohou neprodleně nasadit i síly a techniku ze základny na japonském ostrově Okinawa.

Jihokorejský prezident Mun Če-in si však vymínil, že jakýkoliv americký úder na KLDR bude americký prezident Donald Trump dopředu konzultovat s ním.

Dramatické video ukazuje útěk severokorejského dezertéra do Jižní Koreje. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy