Rusko je proti izolaci Severní Koreje. Sankce nefungují, prohlásil Lavrov

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2017 15:08
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kritizoval Spojené státy za chování vůči Severní Koreji. Washington by podle něj měl jasně říci, zda se snaží dosáhnout zničení KLDR svými provokativními akcemi.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Moskva/Minsk - Rusko nepodpoří blokádu Severní Koreje, k níž v noci na čtvrtek vyzvaly USA v Radě bezpečnosti kvůli dalšímu raketovému testu KLDR. 

Ve čtvrtek to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov novinářům v běloruském Minsku. Lavrov rovněž uvedl, že se mu zdá, že USA svými kroky záměrně provokují vedení KLDR k dalším ostrým akcím.

"Nejsme nakloněni této myšlence, protože jak už jsme řekli dříve, sankce nefungují," řekl Lavrov. USA ve středu v Radě bezpečnosti OSN vyzvaly všechny země, aby ukončily veškeré diplomatické i obchodní vztahy se Severní Koreou. Reagovaly tak na její úterní raketový test, který podle Washingtonu přiblížil svět k válce.

Lavrov také kritizoval Spojené státy za jejich chování vůči KLDR. "Zdá se, že poslední akce USA byly úmyslně zaměřeny na to, aby vyprovokovaly Pchjongjang k novým ostrým akcím," řekl také novinářům.

Uvedl, že americká strana Rusku v září důvěrně sdělila, že vojenské cvičení v oblasti Korejského poloostrova uspořádá až na jaře.

Podle Lavrova by možná KLDR do jara žádné testy nedělala a přestávky se mohlo využít k dialogu. "A oni (USA) najednou provedli vojenské cvičení v říjnu, v listopadu a chystají další v prosinci," řekl Lavrov.

Podle ruského ministra zahraničí by Washington měl jasně říci, zda se snaží dosáhnout zničení KLDR svými provokativními akcemi. Za ni označil Lavrov i středeční výrok americké velvyslankyně při OSN Nikky Haleyové. Ta v Radě bezpečnosti OSN řekla, že USA válku sice nechtějí, ale pokud propukne, režim KLDR bude "zcela zničen".

Washington opakovaně vyzývá Čínu, aby využila svého vlivu na severokorejského diktátora Kim Čong-una a přiměla ho pozastavit raketový a jaderný program. Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem; více než tři čtvrtiny severokorejského exportu směřují právě do Číny.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek komentoval návštěvu čínského velvyslance v KLDR. "Zdá se, že čínský vyslanec, který se právě vrátil ze Severní Koreje, neměl na rakeťáčka žádný vliv," napsal Trump.

 

Právě se děje

Další zprávy