reklama
 
 

Rusko je proti izolaci Severní Koreje. Sankce nefungují, prohlásil Lavrov

Aktualizováno 30. 11. 2017 15:08
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kritizoval Spojené státy za chování vůči Severní Koreji. Washington by podle něj měl jasně říci, zda se snaží dosáhnout zničení KLDR svými provokativními akcemi.

Moskva/Minsk - Rusko nepodpoří blokádu Severní Koreje, k níž v noci na čtvrtek vyzvaly USA v Radě bezpečnosti kvůli dalšímu raketovému testu KLDR. 

Ve čtvrtek to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov novinářům v běloruském Minsku. Lavrov rovněž uvedl, že se mu zdá, že USA svými kroky záměrně provokují vedení KLDR k dalším ostrým akcím.

"Nejsme nakloněni této myšlence, protože jak už jsme řekli dříve, sankce nefungují," řekl Lavrov. USA ve středu v Radě bezpečnosti OSN vyzvaly všechny země, aby ukončily veškeré diplomatické i obchodní vztahy se Severní Koreou. Reagovaly tak na její úterní raketový test, který podle Washingtonu přiblížil svět k válce.

Lavrov také kritizoval Spojené státy za jejich chování vůči KLDR. "Zdá se, že poslední akce USA byly úmyslně zaměřeny na to, aby vyprovokovaly Pchjongjang k novým ostrým akcím," řekl také novinářům.

Uvedl, že americká strana Rusku v září důvěrně sdělila, že vojenské cvičení v oblasti Korejského poloostrova uspořádá až na jaře.

Podle Lavrova by možná KLDR do jara žádné testy nedělala a přestávky se mohlo využít k dialogu. "A oni (USA) najednou provedli vojenské cvičení v říjnu, v listopadu a chystají další v prosinci," řekl Lavrov.

Podle ruského ministra zahraničí by Washington měl jasně říci, zda se snaží dosáhnout zničení KLDR svými provokativními akcemi. Za ni označil Lavrov i středeční výrok americké velvyslankyně při OSN Nikky Haleyové. Ta v Radě bezpečnosti OSN řekla, že USA válku sice nechtějí, ale pokud propukne, režim KLDR bude "zcela zničen".

Washington opakovaně vyzývá Čínu, aby využila svého vlivu na severokorejského diktátora Kim Čong-una a přiměla ho pozastavit raketový a jaderný program. Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem; více než tři čtvrtiny severokorejského exportu směřují právě do Číny.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek komentoval návštěvu čínského velvyslance v KLDR. "Zdá se, že čínský vyslanec, který se právě vrátil ze Severní Koreje, neměl na rakeťáčka žádný vliv," napsal Trump.

autor: ČTK | 30. 11. 2017 11:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama