Londýn - Muž z Londýna poznal chlapce, který se objevil ve videu zveřejněném teroristickou organizací Islámský stát (IS). Věří, že se jedná o jeho vnuka Isu Darea, jak britská média spekulovala už v pondělí.
Henry Dare se se svým přesvědčením svěřil televizi Channel 4. Chlapec je podle něj synem jeho dcery, která konvertovala k islámu, přijala jméno Chadíja a s malým synem v roce 2013 prchla do Sýrie. Tam se posléze provdala za džihádistu ze Švédska.
"Nemůžu se ho zříct. Je to můj vnuk. Znám ho velice dobře," reagoval Dare po zhlédnutí videa, na jehož konci chlapec ve vojenském mundúru slibuje smrt "nevěřícím".
Zda se jedná skutečně o Isu, dosud nebylo nezávisle potvrzeno.
Podle Darea islamisté Isu zneužili pro své propagandistické účely. "On si nic neuvědomuje. Je to malý kluk. Jednoduše ho zneužívají jako svůj štít," uvedl. "Nemá to tam rád," cituje Darea server The Guardian.
Hlavním protagonistou videa je nicméně maskovaný muž s britským přízvukem. Podle serveru BBC by se mohlo jednat o Brita Siddharthu Dhara, jinak známého taky coby Abú Rumajsáh.
Sunday Dare has told #c4news that the young boy in the latest Islamic State propaganda video is his grandson, Isa https://t.co/q9aY7u7JsP
— Channel 4 News (@Channel4News) January 4, 2016
Z Grace se stala Chadíja
Matkou asi pětiletého Isy je čtyřiadvacetiletá Grace Dareová. Mladá žena vyrostla v londýnském Lewishamu rodičům s nigerijskými kořeny a křesťanským vyznáním. Isa znamená v arabštině Ježíš. Rodina Dareů se do Velké Británie přistěhovala v roce 1987.
"Její telefonáty ignoruju," přiznal Henry Dare. "Přivolala na svou rodinu a na sebe hanbu," vysvětluje, ale přiznává, že před několika týdny se svou dcerou hovořil.
Podle loňského vyjádření Graceiny matky byla i sama dcera dříve "horlivou křesťankou". V 17 letech ale konvertovala a přijala jméno Chadíja.
"Prostě řekla: 'Teď jsem muslimkou,'" vysvětlovala už v minulosti její matka.
Mladá žena později odjela do Sýrie, kde se vdala za Švéda Abú Bakra. "Chvála Alláhovi. Ve Spojeném království jsem nemohla najít nikoho, kdo by byl ochoten obětovat svůj život na tomto světě pro život na onom světě. Modlila jsem se a bůh rozhodl, že jsem přišla sem a vzala si Abú Bakra," svěřuje se Grace na jednom z videozáznamů. Stojí na něm vedle svého nového manžela, který v náručí drží její dítě. Sama je v ten okamžik těhotná. Její muž už je dnes zřejmě po smrti, zemřel v boji, napsal server.
Grace i její syn Isa mají oba místo v rámci propagandy IS, na sociálních sítích se objevili několikrát. V roce 2014 žena zveřejnila na Twitteru snímek svého tehdy čtyřletého syna držícího v ruce pušku AK-47.
Hlavním protagonistou je muž s britským přízvukem
Malý chlapec se objevuje pouze na okamžik v závěru nahrávky, jejíž hlavní postavou je zahalený muž mluvící angličtinou s britským přízvukem. Podle serveru BBC by se mohlo jednat o Brita Siddharthu Dhara, jinak známého jako Abú Rumajsáh.
Otec čtyř dětí byl z podpory terorismu podezřelý už v minulosti, britské království opustil v roce 2014. Jeho sestra serveru sdělila, že hlas na videu je na první poslech skutečně podobný hlasu jejího bratra, jeho totožností si ale není jistá.
"Uvěřila jsem, že se ten zvuk podobá tomu, co mám v paměti jako hlas mého bratra. Když jsem si ale video prohlížela podrobně, už mě to úplně nepřesvědčilo,“ uvedla.
Ve zhruba 10minutovém videu stojí muž za pěti klečícími rukojmími v oranžových úborech a zbraní míří do kamery. Vyhrožuje invazí džihádistů do Evropy. Pětice mužů - podle IS údajně britských špionů - je nakonec podle všeho zavražděna. Pravost videa ale dosud nebyla potvrzena.