Je to jako tsunami. Ekonomiku Hongkongu dusí protesty, do země cestuje méně turistů

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2019 23:43
Nepokoje v Hongkongu začínají negativně ovlivňovat pro zemi důležitý turismus. Hongkongský úřad pro turistický ruch uvedl, že podle předběžných údajů ve druhé polovině července poklesl počet návštěvníků o dvojciferné číslo. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Podstatně klesly také rezervace ubytování na srpen a září, stejně jako počty zakoupených letenek. Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific sice odmítla uvést jakákoli čísla, ale uvedla, že "dopad místních politických nepokojů je znát".
Protesty v Hongkongu
Protesty v Hongkongu | Foto: Reuters

To, že protesty dopadají na ekonomiku, v pátek potvrdila také správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Společnosti v asijském finančním centru podle jejích slov mají "velké obavy" z ekonomických následků protestů, které začaly v červnu a čím dál tím častěji končí násilím.

"Máme za sebou dva měsíce politických sporů a ekonomický pokles přichází velmi rychle," řekla Lamová, kterou citovala agentura Reuters. "Někteří lidé to popsali jako tsunami. Ekonomické zotavení potrvá hodně dlouhou dobu," dodala.

Turistický ruch je jedním z hlavních pilířů hongkongské ekonomiky a do městského hrubého domácího produktu přispívá zhruba pěti procenty. Valná většina hongkongských návštěvníků je z pevninské Číny - jen od ledna do června 2019 uskutečnili její obyvatelé 27 milionů návštěv Hongkongu.

A protestující jsou si toho dobře vědomi. V červenci se pokusili šířit své prodemokratické poselství mezi pevninskými turisty, kterým rozdávali letáky v rušné obchodní čtvrti. V Číně jsou informace přísně cenzurované a mnoho státních médií líčí obrázek protestujících, kteří ničí Hongkong ve snaze rozdmýchat hněv veřejnosti proti demonstrantům.

Protest vsedě na letišti

Prodemokratičtí demonstranti v pátek zahájili třídenní protest vsedě na mezinárodním letišti v Hongkongu. Den před jejich akcí varovaly Spojené státy své občany, aby byli při cestách do Hongkongu opatrní. Několik dalších zemí včetně Austrálie, Británie, Irska, Japonska a Singapuru, také zvýšilo stupeň varování pro turisty kvůli pokračujícím protestům na tomto území pod čínskou správou.

Není to poprvé, co se letiště stalo místem protestů; 26. července tu tisíce prodemokratických protestujících i zaměstnanců leteckých společností uspořádali protest vsedě, aby zvýšili povědomí o cílech svého hnutí. A pátého srpna muselo být zrušeno více než 200 letů kvůli stávce v celém městě.

Už devět týdnů protivládní protesty často končí násilnými střety s policií - a někteří potenciální návštěvníci se obávají, že ve městě je více nebezpečno než dříve. Podle údajů z vyhledávače google se od konce července znatelně zvýšil počet vyhledávání termínu "bezpečný Hongkong" - valná většina vyhledávání byla z Evropy a částí Asie mimo Hongkong.

 

Právě se děje

Další zprávy