Londýn - Mediální magnát Rupert Murdoch tvrdí, že o nekalých praktikách v nedělníku News of the World (NoW), který byl až do svého zastavení předminulou neděli součástí jeho impéria, se dozvěděl teprve počátkem tohoto roku, kdy na ně sám upozornil policii.
Připustil, že o šíři telefonních odposlechů, jimž byly vystaveny mobily přibuzných obětí kriminálních činů stejně jako telefoní rozhovory rodičů či sourozenců britských vojáků zahynuvších v Iráku a Afghánistánu, jej nedostatečně informovali lidé z vedení společnosti News International.
Murdoch na úvod netrpělivě očekávaného úterního jednání o skandálních odposleších v britském parlamentu prohlásil, že dnešek je pro něj "dnem největší pokory v životě". Převzít osobní odpovědnost za celou aféru ale odmítl, protože jej "oklamali lidé, kterým důvěřoval."
Jeho syn James, který vede evropské operace svého otce, se těm, jejichž telefony byly odposlouchávány, oficiálně omluvil.
James Murdoch vyjádřil "hluboké zklamání" a "skutečnou lítost" nad tím, že fakta o celé věci se nedostala na povrch už dříve.
Uvedl také, že společnost News International sdružující Murdochovy britské listy, se začala aféře důsledně věnovat až po odhaleních týkajících se britské herečky Sienny Millerové koncem roku 2010.
Při jednání v parlamentu musela zasahovat i policie. Mladík z publika se totiž Ruperta Murdocha snažil pomazat bílou látkou, zřejmě pěnou na holení.
Poté, co ho policisté zpacifikovali, bylo jednání po zhruba deseti minutách obnoveno. Totožnost narušitele zatím policie nezveřejnila.
Už se to nesmí opakovat
Podle britského tisku zaplatila News International Millerové statisícové odškodné výměnou za to, že upustí od žaloby.
Aféra kolem odposlechů poprvé propukla v roce 2005 a v roce 2007 byl odsouzen jen královský reportér NoW a soukromý detektiv. Až v roce 2009 list The Guardian psal o tom, že odposlechy byly v nedělníku běžnou praxí.
Murdoch starší řekl poslancům, že britská filiálka společnosti News Corporation, k níž patří deníky The Wall Street Journal a New York Post, televizní stanice Fox News či filmové studio 20th Century Fox, představuje jen "jedno procento jeho celosvětových aktivit"
Jeho syn přislíbil, že se osobně postará o to, aby byla celá záležitost "napravena a zajištěno, že se již nikdy nebude opakovat."
"Byl jsem absolutně šokován, když jsem se přede dvěma týdny dozvěděl o případu Milly Dowlerové," řekl Murdoch starší.
Milly Dowlerová byla třináctiletá školačka, kterou před devíti lety unesli na cestě domů. Její mrtvé tělo bylo nalezeno o několik týdnů po únosu. Novináři týdeníku News of the World tehdy získali informace z odposlechů jejích nejbližších příbuzných.