Arenberger připouští očkování Sputnikem. Vše o vakcíně, která rozděluje Česko

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 4. 2021 6:19
Podle opozice i politologů byl důvodem odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného jeho odmítavý postoj k nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Jeho nástupce Petr Arenberger chce na stanovisko EMA počkat také, zároveň by ale využil šance experimentovat i s neschválenou látkou. Je preparát bezpečný? A kde všude se s ním už očkuje?
Foto: Ondřej Toms

A co kdyby chtělo Česko EMA obejít?

Pokud by se Česko rozhodlo, že vakcínu Sputnik V chce používat bez ohledu na Evropskou lékovou agenturu, klíčovým úřadem by v takovém případě bylo ministerstvo zdravotnictví. To má podle ředitelky SÚKL Storové možnost udělit výjimku pro použití neregistrovaného léku či vakcíny z důvodu veřejného zájmu, která se většinou uděluje na omezenou dobu či omezené množství látky.

"V takovém případě by nás ministerstvo požádalo o odborné stanovisko. Ať už výjimku doporučíme udělit, nebo ne, ministerstvo naše stanovisko nemusí respektovat," řekla už dříve pro deník Aktuálně šéfka SÚKL Irena Storová.

Aby SÚKL mohl takové stanovisko vyhotovit, musel by dostat veškerou potřebnou dokumentaci, včetně například informací o výrobě a distribuci. "V případě této vakcíny by ještě bylo potřeba vyjádření ministerstva životního prostředí, protože obsahuje geneticky modifikované organismy," uvedla Storová.

Udělení takové výjimky by nebylo bezprecedentní. Například lék remdesivir (používaný na léčbu covidu-19) v tuzemsku také dostal výjimku k užívání ještě předtím, než ho schválila Evropská léková agentura.

Odpovědi na klíčové otázky týkající se schvalovacího procesu EMA najdete zde. 

 

Právě se děje

Další zprávy