Je rozhodnuto. Vídeň chce o víkendu metro nepřetržitě

Monika Horáková
16. 2. 2010 13:03
Jediný návrh, který hlasující zamítli, bylo zavedení mýtného při vjezdu do Vídně.
Vídeňské metro
Vídeňské metro | Foto: Wiener Linien

* Aktualizovali jsme výsledek hlasování o nepřetržitém provozu metra o víkendech.

Vídeň - Podle průběžných výsledků vídeňského referenda si obyvatelé rakouské metropole přejí, aby metro jezdilo o víkendu nepřetržitě. Pro tuto možnost se vyslovilo 55 procent hlasujících.

Za užitečné dále lidé považují, aby domy znovu spravovali placení domovníci a domovnice. A také aby k chovu určitých psích ras bylo nutné vlastnit speciální průkaz.

S úspěchem se rovněž setkal návrh na celodenní pobyt dětí ve škole. Ten má umožnit dětem strávit ve školním prostředí nejen dobu výuky, ale také se účastnit některých volnočasových aktivit.

Školy, které tuto službu nabízejí, vycházejí vstříc rodinám, kde oba rodiče pracují na plný úvazek. Vzhledem k výsledku referenda by se počet vídeňských "celodenních škol" mohl navýšit.

Jasná většina se naopak vyslovila proti zavedení mýtného při vjezdu do Vídně.

Ačkoli se ještě čeká na některé hlasy zaslané poštou, nepředpokládá se, že by se výsledek hlasování výrazně změnil.

Vídeňská opozice označila šestadvaceprocentní účast při hlasování za velmi nízkou. Vládnoucí socialisté jsou však spokojeni.

Vídeňský starosta Michael Häupl již před zahájením referenda řekl, že pokud nejmocnějšího muže planety Baracka Obamu zvolilo 20 procent hlasujících, on bude s 25 procenty nadmíru spokojen.

Pokud vídeňský starosta dostojí svým slibům, rozšíří město nabídku škol, ve kterých mohou děti strávit celý den.
Pokud vídeňský starosta dostojí svým slibům, rozšíří město nabídku škol, ve kterých mohou děti strávit celý den. | Foto: Jan Langer

Historie však ukazuje, že referenda měla ve Vídni již větší úspěch. Předchozího hlasování v roce 1991 se zúčastnilo 43 procent obyvatel. Rozhodovali tehdy o pořádání světové výstavy ve Vídni a o výstavbě elektrárny Freudenau na Dunaji.

Vyhozené peníze

Nad letošním referendem se však kritika nevznáší pouze kvůli nízké účasti. Média i opozice se shodly, že položené otázky byly návodné. Opozice navíc řešila dilema, zda se referenda zúčastnit. Jeho vyhlášení totiž považuje za pouhý prostředek předvolebního boje vládnoucích socialistů.

"Byly to zbytečně vyhozené peníze," nechal se podle deníku Die Presse slyšet předseda Svobodných Hans Christian Strache.

Ukradená témata

Politici a političky, kteří již dopředu avizovali, že rozporuplné referendum svou účastí nepodpoří, byli socialisty označeni za "nepřátele demokracie". V referendu se totiž rozhodovalo o tématech, která byla zajímavá i pro jiné politické strany.

Například nepřetržitý provoz metra o víkendu byl původně iniciativou mladých lidovců. Zavedení mýtného při vjezdu do Vídně je zase komunálním tématem zelených.

"Starosta Häupl jednoduše sebral nápady opozičních stran a tváří se, že to bylo v souladu s naším přáním," řekla pro Die Presse předsedkyně vídeňských zelených Maria Vassilakou.

 

Právě se děje

Další zprávy