Záhadné čistky v Severní Koreji. Po vraždě v Malajsii je ohrožen Kimův strýc v Praze i další elita

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 15. 2. 2017 16:51
Tajemná úterní vražda bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una spustila v nejvyšších kruzích tohoto totalitního státu paniku. Kdo další je na řadě? V Malajsii totiž zemřel vůdcův bratr Kim Čong-nam a potenciální "následník trůnu", který žil dlouhodobě v Macau pod ochranou Číny. Možná právě toho se jeho mladší bratr a diktátor bál. Severokorejský režim často vysílá do zahraničí agenty, aby zavraždili přeběhlíky a oponenty. Na takhle vysoce postavenou osobu ale zatím nikdy nemířil. Obavy tedy mají všichni, včetně strýce diktátora Kim Čong-una, který je severokorejským velvyslancem v Praze.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Praha - Severokorejská elita včetně nejbližších příbuzných diktátora Kim Čong-una žije ve strachu.

Každý se může stát příští obětí a kdo upadne v podezření, že usiluje o moc, zaplatí životem. I když je daleko od hranic Severní Koreje.

Diktátorův starší bratr Kim Čong-nam čekal v pondělí na letišti v Kuala Lumpuru na odlet do Macaa, kde žil. Přistoupila k němu zezadu žena a na tvář mu vychrstla nějakou tekutinu.

Kim Čong-nam ještě stihl dojít k přepážce informací, pak se zhroutil. Během převozu do nemocnice v sanitce tento šestačtyřicetiletý muž zemřel.

Ženu malajsijští policisté identifikovali ze záběrů průmyslových kamer. Při zatčení měla u sebe vietnamský pas.

Je to bezprecendentní 

Agenti severokorejského režimu se mnohokrát pokusili uprchlíky ze země v zahraničí zavraždit. Často úspěšně.

Jenže tady šlo poprvé o výjimečný cíl: Kim Čong-nam je přímo starším bratrem diktátora Kim Čong-una.

"Je to bezprecedentní, protože jde o člena nejužší rodiny. Kim Čong-un si brutálně vynucuje loajalitu, likviduje fyzicky potenciální nepřátele, kohokoliv z elity. Nechal odstranit strýce, teď bratra, sahá do nejbližší rodiny," řekl Aktuálně.cz koreanista Jaromír Chlada.

Dodává ale, že tím roztáčí vražednou spirálu, která může zničit i jeho samotného. "Nemá už prostor udělat krok zpět. I ti nejbližší lidé si můžou říct, že neexistuje žádná jistota. A můžou se v zoufalství obrátit proti němu," říká Chlada.  

Čínský kůň?

Kim Čong-un od nástupu k moci po smrti otce Kim Čong-ila provádí čistky v armádě a vládnoucí Korejské straně práce. V roce 2013 nechal popravit svého strýce Čang Song-tcheka, do té doby jednoho z nejvlivnějších představitelů režimu.

Jeho bratr Kim Čong-nam mladšího bratra několikrát kritizoval a mluvil o potřebě reforem. V zahraničí - převážně v Macau - žil od roku 2001, kdy se rozhádal se svým otcem Kim Čong-ilem. Do té doby byl považován za jeho nástupce.

V Macau žil Kim Čong-nam pod ochranou Číny, jeho rodina dokonce žila v Pekingu. Je možné, že jeho mladší bratr v něm viděl ohrožení proto, že ho považoval za potenciálního rivala, kterého si Čína tiše připravuje na jeho místo, pokud by se situace v zemi vyhrotila.

Podle některých médií se v zahraničí taky chystá vytvoření exilové severokorejské vlády, složené ze zběhlých diplomatů a politiků. Zvláště poté, co loni dezertoval diplomat z londýnské ambasády.

Je to drsný boj o moc

Český koreanista Tomáš Horák ale příliš nevěří, že by se přímo v KLDR mohly věci brzy změnit.

"Odehrávají se tam permanentní, preventivní čistky, které jsou schopné jakýkoliv odpor udusit v zárodku. Zprávy o nespokojenosti obyvatel i části elit prosakují, otázkou ale zůstává, zda bude někdo schopný zorganizovat nějakou akci," říká Horák.

Do České republiky předloni Pchjongjang poslal jako velvyslance dalšího Kim Čong-unova strýce, Kim Čong-phila. Ten předtím působil šestnáct let na ambasádě v Polsku. Velmi dlouho je tedy "držen" daleko od Pchjongjangu.

"Kim Čong-phil je schopný, byl velkým soupeřem Kim Čong-ila, když se rozhodovalo o nástupnictví po Kim Ir-senovi (zakladateli režimu, který vládl do své smrti v roce 1994 - pozn. red.). Měl by potenciál vytvořit exilovou vládu. Samozřejmě mu může hrozit smrt. I když ona už hrozí v podstatě každému, kdo je v nějaké funkci. Už si nikdo z elity nemůže být jistý ničím," uvádí koreanista Jaromír Chlada.

 

Právě se děje

Další zprávy