Honolulu - Japonští vědci zachytili světlo nejvzdálenější objevené galaxie v historii.
Od Země ji dělí 12,91 miliardy světelných let. Japonci tudíž zaznamenali, jak vypadala krátce po Velkém třesku, tedy po vzniku lidstvu známého vesmíru.
SXDF-NB1006-2 objevil tým Takatošiho Šibuji, který pracuje s teleskopy Subaru a Keck ve vesmírné observatoři na vrcholu sopky Mauna Kea na Havajských ostrovech.
Oba teleskopy se nacházejí ve výšce více než čtyř kilometrů nad mořskou hladinou.
Už v loňském roce se japonským astronomům na Havaji podařilo popsat velmi vzdálenou galaxii GN-108036, kterou ovšem, co se týče vzdálenosti od Země, jejich nejnovější objev předčí.
Podle převládajících vědeckých teorií vesmír vznikl před 13,7 miliardy let a 200 až 500 milionů let po jeho zrodu se začaly tvořit první hvězdy. Nově objevená galaxie tedy může patřit k vůbec nejstarším, protože se zformovala 750 milionů let po Velkém třesku, ve chvíli, kdy měl vesmír za sebou teprve šest procent svého současného stáří.
Připomeňte si objevy Hubbleova teleskopu:
Brzy uvidí ještě dál
Krom toho, že teleskop spatřil nejvzdálenější a nejstarší galaxii, dokonce prokázal, že v tehdejším, teprve 750 milionů let starém vesmíru byl vyšší přirozený podíl vodíku. To může vědcům pomoci lépe pochopit děje, k nimž po zrodu našeho světa docházelo.
Mohlo by to prokázat teorii vzniku hvězd a planet. Vědci totiž mají za to, že se těžké částice vodíku přitahovaly vlastní gravitací, shlukovaly se a právě tak začaly vznikat první hvězdy a galaxie.
Teleskop Subaru o průměru 8,2 metru je nejdokonalejším zařízením svého druhu. Přezdívá se mu "teleskop s nejostřejším zrakem".
Přestože je nový objev průlomový, zatím nestačí k tomu, aby teorie o vzniku vesmíru zcela prokázal. Další důkazy by ale mohl přinést nový přístroj Hyper Suprime-Cam, s nímž by měl Subaru dohlédnout ještě dál.
--------------------------------------------------------------------------------
Zajímá vás vesmír? Navštivte hvězdárny a planetária.