Tokio - Necelé dva měsíce po ničivém zemětřesení a vážné havárii v jaderné elektrárně Fukušima paralyzuje Japonsko také politická krize.
Premiér Naoto Kan se ve čtvrtek těsně vyhnul při hlasování o nedůvěře pádu jeho kabinetu, ale jen díky tomu, že oznámil svůj záměr tak jako tak odstoupit, až se podaří odstranit nejhorší následky zemětřesení a tsunami z 11. března.
Nedůvěru chtěla Kanovi v Dolní sněmovně kromě opoziční Liberálně-demokratické strany vyslovit i část poslanců jeho vlastní Demokratické strany, včetně Kanova předchůdce ve funkci Jukia Hatojamy.
"Odstoupím, jakmile se podaří učinit důležité kroky v odstranění následků katastrofy. Chci, aby mé povinnosti převzala mladší generace politiků. Ale až splním svůj úkol, kterým je stabilizace Japonska po katastrofě," citoval premiéra deník Japan Times.
Rebelové z Demokratické strany vzali svůj požadavek zpět a uznali, že Kan by měl pokračovat ve vedení země, dokud se nedostane z nejhoršího. Pro nedůvěru tak hlasovalo jen 152 ze 445 poslanců.
Zemětřesení a vlna tsunami připravily 11. března na severovýchodě Japonska o život přibližně 24 tisíc lidí, ekonomika země je v hlubokém útlumu. Například největší světové automobilce Toyota klesla v dubnu meziročně výroba skoro o polovinu.
Japonci hovoří o největší krizi od konce druhé světové války, kdy země byla po porážce od spojenců zdevastovaná.
Kan není příliš populární, podle průzkumu deníku Mainiči šimbun důvěřuje jeho vládě jen 27 procent Japonců. Kabinet je kritizován za pomalou a chaotickou reakci na události 11. března.
Zejména za postup při likvidaci nehody v atomové elektrárně Fukušima Daiči, kterou poškodila vlna tsunami a v jejíchž reaktorech se začalo tavit palivo.
Japonská politika je v posledních letech značně nestabilní. Kan je už pátým premiérem za posledních pět let, ve funkci je teprve rok.
Vystřídal Jukia Hatojamu, který v roce 2009 dovedl do té doby opoziční Demokratickou stranu k historickému vítězství ve volbách. Padla tak desítky let trvající dominance Liberálně-demokratické strany.