Voliči zatřásli Japonskem. Poprvé vyhrála levice

Martin Novák Martin Novák
30. 8. 2009 19:26
Druhá největší ekonomika světa má problémy, lidé odvrhli vládnoucí Liberálně-demokratickou stranu
Šťastný vítěz japonských voleb Jukio Hatojama.
Šťastný vítěz japonských voleb Jukio Hatojama. | Foto: Reuters

* Japonskou ekonomiku těžce postihla krize. Klesl vývoz, stoupla nezaměstanost * Lidé touží po změně, liberální demokraté vládnou přes půl století * Otázkou je, jak se nová vláda postaví k největšímu spojenci. USA

Tokio - Japonci v neděli rozhodli o historické změně a největší překreslení politické mapy země za poslední půlstoletí.

Liberálně-demokratická strana, která stála v čele Japonska od roku 1953 s výjimkou jedenácti měsíců na přelomu let 1993 a 1994, ve volbách jasně prohrála.

Podle prvních odhadů získala opoziční Demokratická strana skoro  dvě třetiny ze 480 křesel v dolní sněmovně. Podle soukromé televize Asahi mají demokraté 315 křesel, veřejnoprávní NHK jí prognózuje 300 mandátů.

Pro srovnání: Při posledních volbách získala Demokratická strana jen 113 křesel.

Ačkoliv je Japonsko demokracií, dlouho připomínalo spíše systém vlády jedné strany. Po neděli už ne, tentokrát dali Japonci poprvé přednost změně před stabilitou.

Konec jedné éry

„Lidé jsou rozladění politikou a vládnoucí koalicí. Cítíme, že lidé chtějí změnu a do těchto voleb jsme šli s tím, že vláda a styl vládnutí se změní," řekl lídr vítězů Jukio Hatojama, velmi pravděpodobně příští japonský premiér.

Pohled na metropoli Tokio z výšky.
Pohled na metropoli Tokio z výšky. | Foto: Reuters

Experti hovoří o nedělních volbách jako o důležité křižovatce v dějinách země.

„Toto je konec politického systému, který se v Japonsku utvářel po druhé světové válce. Končí jedna velmi dlouhá éra a začíná nová, která je ale plná otazníků a nejistot," řekl agentuře Reuters japanolog Gerry Curtis z Kolumbijské univerzity v New Yorku.

Proč takový obrat? Protože Japonci jsou nespokojeni s hospodářskou situací v zemi, bojí se budoucnosti a míní, že liberální demokraté už nejsou s to vršící se problémy řešit.

Nezaměstnanost v Japonsku vystoupala na rekordních 5,7 procent a ekonomika se teprve nyní začíná probírat z recese, která firmy orientující se na vývoz tvrdě zasáhla.

Hrozbou je pro zemi vycházejícího slunce a jejích 127 milionů obyvatel stárnutí populace a nízká porodnost. V roce 2015 bude čtvrtina Japonců starších pětašedesáti let.

(Text pokračuje pod grafikou.)

 

Liberální demokraté postupně ztráceli pro voliče kouzlo poté, co se během posledních tří let vystřídali v křesle premiéra tři politici. Ten poslední a současný - Taro Aso - byl podle průzkumů nejméně oblíbeným a charismatickým předsedou vlády v poválečné historii země.

Jukio Hatojama v hledáčku televizní kamery na tiskové konferenci.
Jukio Hatojama v hledáčku televizní kamery na tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Symbolem "opotřebovanosti" vládnoucí strany se stal v únoru ministr financí Šoiči Nakagava, který přišel na tiskovou konferenci po summitu zemí G7 opilý a nebyl schopen kloudně promluvit.

Japonci zkrátka potřebují po desítkách let změnu. Toto slovo také figuruje na prvním místě v kampani šéfa Demokratické strany a pravděpodobného budoucího premiéra Jukia Hatojamy.

Demokraté plánují zvýšit přídavky pro rodiny s dětmi, snížit počet státních úředníků či zrušit dálniční poplatky. Slibují pomoc nezaměstnaným a řešení problému důchodů v budoucnosti, až počet penzistů v Japonsku dramaticky vzroste.

Levice ano, či ne?

Spory se vedou o to, zda je možné označit Demokratickou stranu za levicovou a tedy tvrdit, že japonské volby poprvé v historii vyhraje levice.

Policista hlídkuje před budovou Japonské centrální banky.
Policista hlídkuje před budovou Japonské centrální banky. | Foto: Reuters

Deník Financial Times i agentury Bloomberg a Reuters stranu charakterizují slovy "nalevo od středu." Tomu by odpovídala rétorika Jukia Hatojamy, který prohlásil, že je proti "tržnímu fundamentalismu."

Česko-japonský podnikatel a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura je ale opatrnější a slovo levice by v tomto případě prý nepoužil.

"V Japonsku jsou v poměru ke státu velmi silné firmy a soukromý sektor. Například Japonská hospodářská komora má velmi silné postavení. Žádná vláda nemůže jít příliš proti jejím zájmům a příliš hýbat s ekonomikou. Navíc Japonci jsou zvyklí nést odpovědnost sami za sebe, z levice v klasickém smyslu slova mají spíše strach," uvedl Okamura pro Aktuálně.cz.

Zajímavé bude sledovat politiku nové vlády vůči Spojeným státům, po desetiletí hlavního japonské spojence, který asijské zemi poskytoval bezpečnostní záruky proti vnějšímu ohrožení. Například z Číny nebo Severní Koreje.

Hatojama je totiž znám tím, že by pevný svazek s Američany chtěl trochu oslabit a více sblížit Japonsko s asijskými státy.

 

Právě se děje

Další zprávy