Japonci přepíší dějiny. Poprvé nezvolí vládní pravici

Martin Novák Martin Novák
17. 8. 2009 20:40
Liberálně-demokratická strana ovládala japonskou politiku od roku 1955. Blíží se změna
Letecký pohled na Tokio.
Letecký pohled na Tokio. | Foto: Reuters

* Liberálně demokratická strana vládla s kratičkou přestávkou od roku 1955 * Kvůli hospodářským problémům a nezaměstanosti Japonci zřejmě vsadí na změnu * Nelze očekávat, že se země po volbách vychýlí příliš doleva

Tokio - Málokde na světě jsou demokratické volby obvykle tak nudné a jasné jako v Japonsku.

Od roku 1955 vždy vítězí pravicová Liberálně-demokratická strana a s výjimkou jedenácti měsíců na přelomu let 1993 a 1994 také vždy sestavuje vládu.

Tak dlouhé vládnutí jedná strany neexistuje v žádné jiné demokratické zemi, dokonce ani ve Švédsku nebyla pozice sociální demokracie natolik dominantní.

Teď to ale vypadá, že se Japonsko chystá na kolosální změnu. 30.srpna jdou Japonci k volbách a podle průzkumů to vypadá, že neporazitelná LDP prohraje.

Ekonomická krize, nezaměstnanost, nedůvěra ve schopnosti současné vlády řešit krizi a velká nepopularita premiéra Tara Asa zřejmě dohromady vynesou k moci opoziční Demokratickou stranu.

Volební soupeři. Vlevo premiér Taro Aso (Liberálně-demokratická strana), vpravo jeho vyzývatel Jukio Hatojama (Demokratická strana)
Volební soupeři. Vlevo premiér Taro Aso (Liberálně-demokratická strana), vpravo jeho vyzývatel Jukio Hatojama (Demokratická strana) | Foto: Reuters

Lídr demokratů Jukio Hatojama se stylizuje do role japonského Obamy. Jeho předvolebním heslem je slovo ZMĚNA. Prohlásil, že je proti "tržnímu fundamentalismu" a že chce Japonce chránit před důsledky "ničím neomezené globalizace."

Ačkoliv spojenectví s USA prý hodlá nadále ctít, chce usilovat o lepší vztahy s Čínou a Jižní Koreou a dokonce uvažuje o možné východoasijské měnové unii. "Jako výsledek války v Iráku a finanční krize končí éra globalizace, vedeného Spojenými státy. Odkláníme se od unipolárního světa k multipolárnímu," napsal v eseji.

K historickému vítězství opozici nahrávají ekonomické problémy země a jistá únava z vládnutí liberálních demokratů. K největším obavám Japonska patří nezaměstnanost a nedostatek peněz na důchody, protože země vycházejícího slunce má rychle stárnoucí populaci a velmi nízkou porodnost.

Foto: Aktuálně.cz

Komerční tip: Leťte na dovolenou do slunné Itálie!

    Česko-japonský podnikatel a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura se domnívá, že atmosféra v Japonsku je nakloněna historické změně.

    Foto: Reuters

    ,Lidé mají pocit, že vládnoucí strana už není schopná hospodářské problémy řešit. V Japonsku je například nyní mnoho mladých vysokoškoláků bez práce, protože ji prostě po odchodu ze školy neseženou. Nespokojenost je velká," řekl Okamura Aktuálně.cz.

    V červenci nezaměstnanost stoupla 5,4 procenta, šestileté maximum. Japonská ekonomika je závislá na vývozu a poškodil ji pokles poptávky způsobený světovou finanční krizí.

    Podle Tomia Okamury ovšem nelze po volbách čekat po očekávaném vítězství Demokratické strany dramatický příklon Japonska doleva.

    "V Japonsku jsou v poměru ke státu velmi silné firmy a soukromý sektor. Například Japonská hospodářská komora má velmi silné postavení. Žádná vláda nemůže jít příliš proti jejím zájmům a příliš hýbat s ekonomikou. Navíc Japonci jsou zvyklí nést odpovědnost sami za sebe, z levice v klasickém smyslu slova mají spíše strach," říká Okamura.

    Tokijská burza.
    Tokijská burza. | Foto: Reuters

    Vítězství demokratů by patrně uvítaly okolní asijské země. Strana je totiž výrazně kritičtější k válečné minulosti Japonska než LDP a mohla by tak více slyšet na volání po omluvách a pokání za okupace Koreje, části Číny, Filipín a dalších zemí v době druhé světové války.

    Spory o dějiny nadále komplikují vztahy v tomto regionu, protože Tokio dosud váhá z přiznáním plné odpovědnosti za tehdejší válečné zločiny.

    "Japonsko by mělo přiznat, že vedlo špatnou, hloupou válku. V tomto bodě se výrazně lišíme od postojů LDP," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters představitel Demokratické strany Kacuja Okada.

     

    Právě se děje

    Další zprávy