Japonský parlament kývl na odškodné pro oběti Fukušimy

Zahraničí Zahraničí
3. 8. 2011 12:25
Stát přispěje provozovatelům elektráren, povede to ale zřejmě ke zdražení proudu
Měření radiace vycházející z Fukušimy.
Měření radiace vycházející z Fukušimy. | Foto: Reuters

Tokyo - Japonský parlament schválil plán na odškodnění obětí havárie v jaderné elektrárně ve Fukušimě.

Počítá se zřízením fondu, do kterého vedle společnosti Tokio Electric Power (Tepco) - operátora Fukušimy - budou každoročně přispívat i ostatní provozovatelé japonských jaderných elektráren.

Samotné Tepco zaplatí na kompenzacích více než 100 miliard dolarů, do fondu peníze pošle i japonská vláda.

"Fakt, že začnou vyplácet vyrovnání je dobrá zpráva. Peníze budou napumpovány zpátky do japonské ekonomiky," citovala BBC Naomi Finkovou z bankovní společnosti Jefferies.

Elektřina zdraží

Jaderná havárie ve Fukušimě začala letos 11. března, kdy oblast zasáhlo zemětřesení. V elektrárně byly v provozu tři reaktory. Ihned po katastrofě se automaticky zastavily. Reaktory je ale nutné i po odstavení chladit a to nebylo možné, protože eletrárna byla bez dodávek energie. Bloky se pak přehřály, vybuchovaly a radiace začala unikat.

80 tisíc lidí muselo být z oblasti evakuováno. Na následky radioaktivního záření dosud ve Fukušimě nikdo nezemřel. A to ani nikdo z členů tzv. "jedontky hrdinů", která čítá asi 50 lidí, kteří v jaderném komplexu pravidelně zasahovali.

Odškodňující plán pro obyvatele Fukušimy i pro komerční sféru už je sice sepsaný na papíře, zatím ale není úplně jasné kdo a jakou částkou do něj přispěje.

Podle Penna Bowerse z tokijské CLSA lze očekávat, že provozovatelé jaderných elektráren si bodou chtít peníze vložené do kompenzačního fondu vynahradit jinak, nejspíš zdražením elektřiny. "Jednoduše to přesunou na zákazníky," řekl pro BBC.

 

 

Právě se děje

Další zprávy