reklama
 
 

Z Fukušimy uniká smrtící radioaktivita, ukázalo měření

2. 8. 2011 11:15
Provozovatel elektrárny slibuje její zabezpečení do ledna

Tokio - Z poničené japonské jaderné elektrárny Fukušima uniká radioaktivního záření smrtelných hodnot.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oznámení firmy TEPCO, která je provozovatelem elektrárny.

Společnost v pondělí uvedla, že u paty ventilačního komína, který se nachází mezi dvěma reaktory fukušimské elektrárny, naměřila radiaci přesahující 10 sievertů za hodinu. Firma také sdělila, že stejně vysoká radiace byla odhalena i v další části téhož komína.

Přímé vystavení tak silnému radioaktivnímu záření na pouhých několik vteřin by znamenalo téměř jistou smrt.

Firma TEPCO měřila radiaci prostřednictvím zařízení ovládaného na dálku. Přesné množství unikajícího radioaktivního záření TEPCO nezná, protože maximální hodnota měřitelná použitým přístrojem je právě 10 sievertů.

Firma ubezpečila, že zjištěná radiace jí nezabrání splnit plán stabilizace fukušimských reaktorů do ledna, odborníci ale varovali, že tvrdohlavá snaha dostát termínu by mohla představovat vážné riziko pro pracovníky.

"Možná se podařilo zabránit nekontrolovanému šíření radiace v elektrárně nebo toto šíření zpomalit, nejde ale o úplné utěsnění. Firma pravděpodobně bude dál nacházet takováto místa s vysokou radiací," upozornil Kendži Sumita, profesor na ósacké univerzitě, který se specializuje na jaderné inženýrství.

"S rekonstrukčními pracemi v elektrárně ve snaze splnit stanovené termíny a cíle by se proto nemělo spěchat, poněvadž by to mohlo dělníkům ublížit. Překonali jsme bezprostřední krizi a nějaká zdržení by měla být přípustná," dodal.

Pracovníci v atomové elektrárně Fukušima smějí být vystaveni maximální radiaci 250 milisievertů za rok.

autor: ČTK | 2. 8. 2011 11:15

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama