reklama
 
 

Firmy se brání, kvůli jádru chtějí žalovat Merkelovou

19. 6. 2011 18:35
Německo chce do roku 2022 uzavřít všechny jaderné elektrárny, energetickým firmám se to nelíbí

Frankfurt - Německým elektrárenským společnostem se nezamlouvá plán vlády Angely Merkelové zavřít do roku 2022 všechny jaderné elektrárny.

Zvažují, že na kabinet podají žalobu k Ústavnímu soudu. Budou také požadovat miliardy eur na odškodném, napsala internetová verze německého týdeníku Der Spiegel.

Právní posudek, jehož vypracování zadal koncern E.ON, došel k závěru, že plán ukončit výrobu elektřiny z jádra do roku 2022 je neústavní. Právnická firma Gleiss Lutz ve svém materiálu uvádí, že vládní strategie odchodu od jádra porušuje základní vlastnická práva zakotvená v německé ústavě.

E.ON už dříve uvedl, že kvůli novému harmonogramu uzavírání jaderných provozů utrpí větší finanční škody, než očekával podle předešlého scénáře. E.ON také naznačil, že bude žádat o odškodnění a ochotu jít do právní bitvy s vládou vyjádřila i další velká skupina RWE.

Zástupce E.ON agentura Reuters pro vyjádření ke zprávě nesehnala. RWE zprávu Spiegelu komentovat odmítla a dodala, že o právních a obchodních důsledcích rozhodnutí uzavření jaderných elektráren bude informovat v polovině srpna při zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí.

RWE rovněž uvedla, že se ještě nerozhodla, zda právně napadne daň z jaderného paliva, kterou nynější vláda rovněž zavedla.

Další elektrárenský podnik EnBW, zčásti vlastněný státem, sdělil, že v současnosti právní postup proti vládnímu rozhodnutí neplánuje. Mluvčí společnosti Vattenfall uvedl, že prioritou firmy je smírná dohoda s vládou, nevyloučil však ani právní kroky.

Německo vyřadilo v březnu na tři měsíce z provozu sedm reaktorů postavených před rokem 1980 v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima.

Později německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.

autoři: Ekonomika, ČTK | 19. 6. 2011 18:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama