Japonci sázejí na těžbu nového druhu paliva. "Hořlavý led" má nahradit uhlí i ropu

Zahraničí Zahraničí
12. 11. 2017 14:46
Japonsko je energeticky závislé na dovozu uhlí, ropy i zemního plynu. Usilovně proto pracuje na vývoji technologie, díky které by šlo ve velkém těžit takzvaný hořlavý led. Je to jediný zdroj energie, kterého mají Japonci dostatek.
Těžbu ropy (na snímku) by mohla v Japonsku nahradit těžba "hořlavého ledu".
Těžbu ropy (na snímku) by mohla v Japonsku nahradit těžba "hořlavého ledu". | Foto: Shutterstock

TokioJaponci sázejí na nový zdroj energie. Chtějí spalovat "hořlavý led".

Jde o zmrzlou směs vody a přírodního metanu, která se ukrývá hluboko pod mořským dnem. Tam je led nakolik stlačený, že se do jeho struktury dokáže vmáčknout i jiný prvek, třeba právě metan.

"Hořlavý led" sice běžný led vzhledově připomíná, ale když se přiblíží k ohni, nezačne tát, nýbrž hořet.

O zásobách paliva, které jsou ukryté hluboko pod zemským povrchem, ale neví jen Japonci. Po celém světě existují téměř 3 biliony kubických metrů této směsi. Zatím se ale nikomu nepodařilo ji ve velkém úspěšně těžit.

Japonsko se o to od roku 2002 usilovně snaží. Za posledních 15 let dala japonská vláda na výzkum technologie, která to umožní, v přepočtu asi 22 miliard korun.

Energetická nezávislost

"Pro rozvíjení této technologie existují hned dva důvody. Prvním z nich je snaha zajistit energetické zdroje a využít pokud možno ty domácí. Druhým důvodem je snaha snížit emise oxidu uhličitého z fosilních paliv," vysvětlil americké stanici CNN profesor geologie na Tokijské univerzitě Ryo Matsumoto.

Japonsko je zatím energeticky závislé na dovozu. Například v roce 2014 museli Japonci přes 90 procent své spotřeby pokrýt importem.

Země vycházejícího slunce je třetím největším dovozcem ropy i uhlí na světě, a dokonce prvním největším dovozcem zkapalněného zemního plynu.

S nedostatkem nerostných surovin se Japonci snaží vyrovnat využíváním jaderné energie. Po katastrofě v elektrárně Fukušima v roce 2011 se už ale jaderné reaktory na ostrovech nepovažují za ideální řešení.

Ani s takzvaným hořlavým ledem to ale není úplně jednoduché. V japonských vodách je ho dostatek, je ale velmi riskantní ho těžit.

Směs se musí nejprve roztavit, aby se oddělil plyn od vody. "Toho se docílí zvýšením teploty nebo snížením tlaku," vysvětluje Koji Yamamoto, vedoucí výzkumné skupiny zabývající se těžbou hořlavého ledu v Japonsku. "Vpouštění horké vody pod mořské dno vyžaduje hodně energie. Preferujeme proto snižování tlaku," dodává.

To dělají Japonci tak, že ponorným čerpadlem vysají vodu ze sedimentů, čímž klesne tlak. Voda je pak vypuštěna zpět do moře a uvolněný plyn stoupá na povrch.

Riziko spuštění tsunami

Japoncům se jako úplně prvním podařilo tímto způsobem vytěžit plyn z mořského dna. Nejsou ale jediní, kdo má o "hořlavý led" zájem. Konkuruje jim například Čína, která se snaží snižovat vlastní produkci emisí a hledá alternativní zdroje energie.

Těžba "hořlavého ledu" s sebou ale nese také závažná enviromentální rizika. Může například destabilizovat mořské dno a způsobit sesuvy půdy, které by mohly v nejhorším případě vyvolat obrovské tsunami.

Navíc oblast, na kterou se těžaři soustředí, je seismologicky velmi aktivní a dochází zde často k zemětřesení.

Další hrozbu představuje únik velkého množství plynu do atmosféry, ke kterému může při těžbě dojít. Metan je přitom mnohem škodlivější než například oxid uhličitý.

Ekologičtí aktivisté se také obávají, že nový zdroj relativně levného plynu může zpomalit přechod k obnovitelným zdrojům energie.

Japonsko nicméně doufá, že za deset let bude "hořlavý led" úspěšně těžit a vyvážet. "Je to domácí zdroj energie a to je pro japonskou energetickou bezpečnost nesmírně důležité," vysvětluje Yamamoto.

Japonský dopravce zaplnil jeden z vlaků kočkami. Cestující se s nimi mohli mazlit | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 23 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy