V Japonsku dopadli tajemného lupiče-ninju, policistům utíkal i po zdech. Muži je 74 let

Zahraničí Zahraničí
26. 10. 2017 12:02
Během devíti let dokázal vykrást na dvě stě domů a obchodů. Tajemný lupič z japonské Ósaky, pro kterého se vžilo přízvisko "Ninja z Heisei", byl však dopaden. K překvapení policistů mu je 74 let. Detektivové předpokládali, že zloděj bude mnohem mladší, protože dokázal šplhat po zdech nebo chodit po jejich okraji. "Myslel jsem, že mě nikdy nechytí," řekl Japonec u soudu.
Foto: Shutterstock

Ósaka - Japonští policisté po něm pátrali skoro devět let.

Tajemný lupič, který v Ósace vykradl dvě stovky domů a obchodů, vycházel do ulic zásadně v noci. Oblékal se do černé a policistům unikal díky své extrémní hbitosti.

V japonských médiích se mu tak začalo říkat "Ninja z Heisei".

Policisté však zloděje dopadli a identifikovali. Jmenuje se Mitsuaki Tanigawa a k jejich překvapení mu je 74 let.

Tanigawu zadrželi letos v červenci. Při jedné z předchozích krádeží totiž bezpečnostní kamera zachytila jeho obličej.

Policisté si pak na něj počíhali, když vyloupil obchod s elektronikou v Ósace. Z pokladny si odnesl 27 tisíc jenů (zhruba 5000 korun) a detektivové ho sledovali do budovy, kde se převlékal z černé do "civilu".

Taginawa tak skončil v říjnu u soudu. A tam se ke všemu přiznal.

"Myslel jsem, že mě nikdy nechytí," řekl 74letý Japonec. "Jsem poražen."

Podle britského listu The Telegraph zároveň vysvětlil, že se mu jednoduše nechtělo pracovat - a loupeže byly rychlejší.

Policie před týdnem poprvé uvedla, že Taginawa je pravděpodobně Ninja z Heisei. Od března 2009 do letošního července se mu podařilo celkem ukrást 29,4 milionu jenů, což je přibližně 5,6 milionu korun.

Čekali, že bude mladší

Pro lupiče se vžilo přízvisko "ninja", protože chodil oblečený od hlavy až k patě do černé. Navíc byl tak fyzicky zdatný, že podle policistů dokázal šplhat po zdech nebo chodit po jejich okraji.

Policisté si dlouho mysleli, že zloděj bude ve skutečnosti mnohem mladší. "Byl tak hbitý, že to nemohl být starší člověk," vysvětlil pro japonský list Tokyo Reporter jeden z detektivů.

Lupič se podle něj dokázal protáhnout i 15 centimetrů širokou škvírou.

Heisei je označení pro současné historické období Japonska, které začalo v roce 1989 po smrti císaře Hirohita. V překladu znamená "všudypřítomný mír".

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy