Jakunin má přepychovou rezidenci, odhalil aktivista Navalnyj

ČTK ČTK
20. 5. 2015 20:06
Jakunin v minulosti tvrdil, že pozemky u Akulinina prodal, ale ukázalo se, že je koupila společnost, kterou kontroluje Jakuninova rodina.
Šéf ruské státní železnice
Šéf ruské státní železnice | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Ruský opoziční vůdce a protikorupční aktivista Alexej Navalnyj  publikoval nové informace o údajně utajovaném majetku ruského oligarchy Vladimira Jakunina, šéfa ruských státních železnic. 

Podle údajů z ruského pozemkového úřadu jde o "palácový komplex" u obce Akulinino jižně od Moskvy.

Okázalé budovy stojí na celkové ploše 4500 čtverečních metrů. Podle Navalného nechybí dům pro ochranku, lázně s kurty, dům pro hosty, objekt pro služebnictvo a obytné stavení na ploše 2000 čtverečních metrů.

Dřívější zprávy otištěné v ruských médiích hovořily o tom, že v areálu je modlitební dům se sbírkou vzácných ikon a speciální klimatizací.

Sám Jakunin, jehož státní dopravní společnost je ztrátová, nedávno přiznal, že má u Akulinina pozemky. Údajně je ale prodal. Kupcem se podle informací Navalného stala společnost Mirolo Investments zaregistrovaná na Kypru, kterou kontroluje Jakuninova rodina.

Jakunin se přátelí se Zemanem

Sedmašedesátiletý Jakunin se zabývá i politikou. Na řeckém ostrově Rhodos pořádá už řadu let konferenci Dialog civilizací, které se loni v září zúčastnil i český prezident Miloš Zeman. Před dvěma týdny se v Moskvě český prezident s Jakuninem znovu setkal.

Miliardář stojí v čele ruských státních železnic už deset let. Za tu dobu čelil řadě tvrdých útoků ruské opozice i zahraničního tisku.

Obvinění z korupce a defraudací se u soudu nepotvrdila, naposledy letos v březnu soud označil za mylné tvrzení listu The New York Times o tom, že Jakunin porušuje ruské zákony. Od loňského března je Jakunin za podporu krymské anexe na sankčním seznamu USA.

"Nehrají si na aristokracii, oni se za novou aristokracii skutečně považují," píše Navalnyj v komentáři k Jakuninovým majetkovým poměrům. "Nakradl si ve státní firmě a staví si rezidenci... Cožpak se těch oblud nikdy nezbavíme?"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy