Sobotka proti Zemanovi: Žádné rušení sankcí ani Rusko v EU

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2015 15:36
Sobotka v reakci na prezidentova vyjádření popřel, že by protiruské sankce skončily do konce roku, a také zpochybnil členství Ruska v Evropské unii.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Konec protiruských sankcí pravděpodobně do konce roku nepřijde, protože nelze čekat, že budou naplňovány minské dohody, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na vyjádření prezidenta Miloše Zemana.

Ten při návštěvě Ruska uvedl, že by EU mohla zrušit protiruské sankce do konce roku.

Podle Zemana je Sobotkovo vyjádření "odhadem proti odhadu".

Také Zemanův názor, že by se Rusko mohlo do 20 let stát členem unie, není podle premiéra na pořadu dne.

Za aktuální Sobotka považuje potřebu zlepšit komunikaci mezi EU a Euroasijskou hospodářskou unií, zformovanou Moskvou z bývalých sovětských republik, a vztahy s Ruskem napjaté kvůli konfliktu na Ukrajině.

Zemanovy výroky v Rusku a návštěvu Moskvy ostře kritizovala bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

"Sankce, které přijala Evropská unie, jsou těsně propojeny s minskými dohodami. Minské dohody zatím plněny nejsou a to plnění minských dohod je rozloženo na celé období letošního roku. Čili nedá se předpokládat realisticky, že minské dohody budou splněny ještě před koncem letošního roku," uvedl Sobotka.

Souhlasil nicméně s tím, aby sankce byly zmírněny nebo zrušeny, pokud se dohody z běloruské metropole naplní.

"Ale klíčová je podmínka naplnění minských dohod, a to jak ze strany Ukrajiny, tak přirozeně ze strany (východoukrajinských) separatistů, kteří postupují v dohodě s Ruskem," zdůraznil premiér.

Zeman: odhad proti odhadu

"Je to odhad proti odhadu. Pan premiér Sobotka koneckonců připustil zmírnění nebo zrušení sankcí a je pouze poněkud pesimističtější než já v časovém odhadu, takže ten rozdíl není veliký," řekl Zeman na Pražském hradě.

Dodal, že jeho odhad je podmíněn tím, že na východě Ukrajiny budou oboustranně důsledně dodržovány minské dohody.

"Předpoklad číslo dva je, že roste počet členských zemí Evropské unie, které se vyslovují vůči sankcím negativně," poznamenal.

Jestli sankce budou zrušeny nebo zmírněny ke konci roku, nebo o půl roku později, je podle českého prezidenta pouze technický detail.

Zeman také podotkl, že se v minulosti vyjádřil pro zpřísnění sankcí, kdyby došlo třeba k ruské invazi na východní Ukrajinu. "Prezident Putin mě ujistil, že nic takového nehrozí," řekl.

"Členství Ruska v EU není na pořadu dne"

Při setkání s novináři po pietním aktu na Olšanských hřbitovech uvedl, že spíše než možnému členství Ruska v EU by se pozornost měla věnovat zemím, které už s Evropskou unií mají podepsanou asociační dohodu.

Zemanův názor, že by se Rusko mohlo do 20 let stát členem Unie, není podle premiéra na pořadu dne.

Podle něj Moskva také zatím neavizovala, že by o takové členství měla zájem.

"Naopak Rusko vytváří své vlastní integrační uskupení, Euroasijskou unii, a to, co je myslím na pořadu dne, je zlepšit komunikaci mezi Euroasijskou unií a Evropskou unií, aby nedocházelo ke konfliktům a obchodním válkám," soudí Sobotka.

"Na co bychom se měli soustředit, je překonat krizi na Ukrajině a zlepšit vztahy, které dneska jsou mezi Evropou a Ruskem velmi napjaté právě v důsledku přístupu Ruska k ukrajinské krizi," dodal.

Němcová: služebník propagandy

Němcová označila Zemana kvůli jeho vyjádřením v Rusku za služebníka kremelské propagandy.

"Miloš Zeman se nijak neohradil proti ruské okupaci Krymu. Nekonzultoval s nikým možnost rušení sankcí a členství Ruska v Evropské unii. Neodmítl Putinovu obhajobu paktu Stalina a Hitlera o napadení Polska. Jednal s oligarchou Jakuninem, který souhlasí s okupací ČSSR v roce 1968. Nezastal se politických vězňů. Nevymezil se proti působení ruské propagandy zaměřené proti Západu. Podle veřejných zdrojů v první řadě obhajoval ekonomické zájmy svých přátel, nikoli zájmy České republiky," shrnula bývalá šéfka Sněmovny Zemanovu cestu do Moskvy.

"Zeman svou účastí v Moskvě posloužil kremelské propagandě k posilování ruských vojenských ambicí a k podpoře kultu Vladimira Putina. Prezident Miloš Zeman posouvá Českou republiku na Východ a oslabuje svými kroky naši pozici u spojenců v NATO i v Evropské unii," dodala v prohlášení.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy