Jakunin je znovu v Česku. Musíte přestat urážet Rusy, řekl

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
18. 3. 2015 12:54
Šéf ruských železnic je přesvědčen, že sankce mají jediný cíl - oslabit Rusko. Pozice Miloše Zemana je podle něj výrazem odvahy, statečnosti a pevného přesvědčení.
Vladimir Jakunin.
Vladimir Jakunin. | Foto: Matej Slávik

Praha - Šéf ruských železnic Vladimir Jakunin, označovaný za blízkého spolupracovníka a přítele prezidenta Vladimira Putina, se letos již podruhé objevil v Praze.

Zatímco v lednu na Pražském hradě promluvil na konferenci věnované 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, nyní se účastní mezinárodní konference železničářů.

Při setkání s novináři varoval před izolací Ruska a upozornil na škodlivost sankcí, které se jej osobně dotýkají.

Vladimir Jakunin

Šéfem Ruských železnic je od roku 2005. Koncem loňského roku byl na valné hromadě Mezinárodní železniční unie UIC v Paříži znovu zvolen jejím předsedou na dvouleté funkční období. V minulosti se spekulovalo, že by mohl vystřídat Vladimira Putina ve funkci prezidenta.

USA jej zařadily na sankční seznam po březnové anexi Krymu. Evropská unie ho na "černou listinu" nezařadila a může tedy navštěvovat země EU bez omezení. V lednu byl v Praze na Fóru Let My People Live! (Nechte žít můj lid) na pozvání Evropského židovského kongresu. V Praze se před dvěma léty účastnil mezinárodní konference IRFC (International Rail Freight Conference).

"Evropané chtějí spolupracovat s Ruskem. Vznikají však podmínky, které oklešťují Rusko. Ztrácíme možnost vzájemné komunikace a porozumění," prohlásil.

Sankce mají oslabit Rusko

Upozornil, že společnost v řadě evropských zemí, včetně Německa, je kvůli konfliktu na Ukrajině rozpolcená. Problém však podle něj nesouvisí jen s Ukrajinou a výrazně překračuje bilaterální rámec.

Ruský představitel, který byl před rokem kvůli svému postoji k anexi Krymu zařazen na americký sankční seznam, je přesvědčen, že veškeré restrikce mají za cíl oslabit Rusko.

"Současná politika sankcí není nijak spojena s deklarovaným úsilím o pomoc Ukrajině. Jde o to, zabránit sblížení Ruska a Evropy a izolovat Rusko. Konflikt na Ukrajině s tím nijak nesouvisí," míní.

Upozornil, že sankce působí škody evropským podnikům a dotknout by se mohly i aktivit českých firem, které loni získaly zakázky od ruských železnic. Osobně prý ale dopad sankcí nepovažuje za nijak výraznou překážku pro svou profesionální činnost.

"Přál bych si, aby to byl můj největší problém v životě," řekl Jakunin Aktuálně.cz.

Uvedl, že nepříjemné je pro něj spíše to, že se opatření dotýkají jeho rodiny, neboť Američané jej považují za "politically exposed person" (PEP), což znamená omezení také pro lidi, kteří jsou s ním v blízkém příbuzenském či podnikatelském vztahu.

"Z hlediska služebních povinností to však není komplikace," dodal s tím, že se setkává s politiky a vrcholnými manažery po celé Evropě. Již dříve přitom Jakunin přiznal, že v Anglii žije jeho syn a vnučka.

Zemanova pozice je výrazem odvahy

Přestože je Jakunin považován za Putinova blízkého spolupracovníka, zdůraznil, že není součástí mocenských struktur.

Politikou se podle vlastních slov zabývá pouze jako šéf katedry politologie na petrohradské univerzitě a v rámci svého působení v čele světového fóra Dialog civilizací, jehož je zakladatelem. To pravidelně pořádá konference na řeckém ostrově Rhodos a opakovaně se jich zúčastnil i prezident Miloš Zeman.

Podle Jakunina je to "výraz statečnosti a občanské odvahy". "Vážím si lidí silných, nezávislých a samostatných. Jeho (Zemanova) pozice je výrazem odvahy, statečnosti a pevného přesvědčení. Odvádí užitečnou práci pro svou zemi. Takových politiků je málo," prohlásil na adresu českého státníka.

Uvedl, že s hlavou českého státu jej pojí osobní přátelství. "Známe se přes deset let," dodal s tím, že osobní vztahy vznikly již v době, kdy současný český prezident byl "důchodce z Vysočiny".

Setkání na Pražském hradě však prý nyní neplánuje. "Jsem přítel, ale on je prezident. Má nabitý harmonogram," poznamenal s tím, že cílem jeho pobytu v Praze je účast na Evropské konferenci železničního výzkumu a inovací.

Západ musí přestat urážet a ponižovat Rusy

Situaci na Ukrajině Rusové podle Jakunina vnímají jako osobní tragédii. "Zemřelo tam přes 5000 lidí a násilí pokračuje."

K násilí prý podněcují i propagandistické výpady proti Rusku. "Je nepřípustné, aby americký generál v televizi vyzýval k zabíjení Rusů," uvedl s odvoláním na nedávné vyjádření generála ve výslužbě Boba Scalese, který tvrdil, že pro vyřešení konfliktu na Donbasu je třeba "zabíjet Rusy".

"Je důležité, aby si západní politici uvědomili, že musí přestat urážet a ponižovat Rusy. Nemluvím jako člověk, který se podílí na tvorbě ekonomické politiky, ale jako obyčejný občan, který na ´genetické´ úrovni nenávidí válku. Západ si neuvědomuje, jaké je to nebezpečí."

Zdůraznil, že "nebezpečí Rusy stmeluje". "Sjednocují se a jsou silní. Teď je ten moment." Připomněl, že podle sociologických průzkumů pozici ruského prezidenta k Ukrajině podporuje 87 procent lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy