Vladimir Putin pochválil v Kremlu Miloše Zemana i české pivo

Jiří Just Jiří Just
9. 5. 2015 22:32
"České pivo mi nemohlo nechutnat," s úsměvem prohlásil ruský prezident. S českou hlavou státu řešil především hospodářské problémy, došlo i na ukrajinskou krizi.
Ruský prezident Vladimir Putin vítá českého prezidenta Miloše Zemana v Kremlu.
Ruský prezident Vladimir Putin vítá českého prezidenta Miloše Zemana v Kremlu. | Foto: ČTK

Moskva (od našeho zpravodaje) - Český prezident Miloš Zeman završil návštěvu Ruské federace. Do Moskvy přijel na oslavy 70. výročí konce druhé světové války a také lobbovat za zájmy českých firem. Setkal se i s šéfem ruských drah Vladimirem Jakuninem.

Zeman měl v ruské metropoli během jednodenního pobytu nabitý program. Zatímco na Rudém náměstí projížděly tanky, jednal se slovenským premiérem Robertem Ficem, mimo jiné o propojení řek Váhu a Moravy. Po položení květin k hrobu Neznámého vojína u kremelské zdi ho čekalo nové kolo schůzek.

Jak sám sdělil českým novinářům, setkal se s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím, a také s prezidentem Vietnamu Truongem Tan Sangem, který v pondělí přiletí na návštěvu České republiky. Krátce se podle svých slov pozdravil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

„Setkal jsem se s makedonským prezidentem, kterému jsem na přání Evropské komise předal stanovisko Evropské komise k vnitřní situaci v Makedonii,“ uvedl rovněž Zeman.

Potvrdil také, že se během svého pobytu setkal s jedním z nejbližších lidí Vladimira Putina, šéfem ruských drah Vladimirem Jakuninem. Neřekl ale, o čem spolu hovořili.

České pivo a lobbování v Kremlu

Hlavním tahákem Zemanovy cesty do Moskvy byla schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba prezidenti si od začátku jednání padli do noty. Putin Zemana pochválil za jeho nezávislou politiku a usmíval se bonmotům.
„Jak se vám líbilo v České republice?“ zajímal se Zeman před začátkem jednání. „České pivo mi nemohlo nechutnat,“ zavzpomínal na svou návštěvu Prahy v březnu 2006 zjevně dobře naladěný Putin.

Ruský prezident, který si jako první vzal slovo, pochválil svého českého kolegu za jeho příjezd na moskevské oslavy konce druhé světové války. „V Evropě jsou ještě politici schopni přímo vyslovit svůj názor a hájit své postoje,“ prohlásil Putin.

Jak Zeman anoncoval, cílem jednání s Putinem byla česko-ruská hospodářská spolupráce. Především uhrazení nesplacených pohledávek českých firem.
„Protože každý prezident hájí zájmy své vlasti, přijel jsem, abych hájil zájmy České republiky. Nechci jako generální tajemník OSN Pan Ki-mun s vámi hovořit o zeměkouli,“ prohlásila česká hlava státu. Při zmínce o šéfovi Organizace spojených národů se na Putinově tváři objevil lehký úsměv.

Putin slíbil pomoc

„My jsme se soustředili na největší z těchto případů, ve výši asi 5 miliard korun. To je stavba paroplynové elektrárny, která se jmenuje Poljarnaja a která je ve městě Salechard. Já jsem nebyl ten, kdo uzavíral smlouvy s Exportní bankou, ani ten, kdo uzavíral pojišťovací smlouvy s EGAPem. Nicméně považuji za povinnost českého prezidenta hájit zájmy České republiky. I když někteří pitomečci nechtějí pochopit, že 5 miliard je docela důležitá částka,“ prohlásil Zeman k jednání o pohledávce.

Podle jeho slov Vladimir Putin přislíbil pomoc. „Podobně jako před 15 lety, když jsem byl premiérem,“ dodal Zeman.

Podle českého prezidenta celková částka nesplacených úvěrů, kterou ruské firmy dluží českým partnerům, přesahuje 9 miliard korun.

Přísnější sankce až po invazi

Miloš Zeman se v Moskvě znovu opřel do sankcí, které vloni na Rusko uvalila Evropská unie. Jak uvedl, jedinou šancí na zrušení západních restrikcí je plnění minských dohod o regulaci situace na Ukrajině. A v zemi by měla skončit občanská válka.

„Co by se muselo stát, aby se sankce zostřily? Na to je jednoduchá odpověď: ruská invaze na východní Ukrajinu. Já jsem už několikrát vysvětloval, co si představuji pod pojmem invaze. To jsou uniformované jednotky, letadla, dělostřelectvo,“ prohlásil Zeman.

V nutnosti dodržování minských dohod se Zeman shodl s Putinem. Ruský prezident podle jeho slov vyjádřil naději, že dojde k decentralizaci Ukrajiny, „tak aby každý region měl určitou míru samostatnosti v rámci obvyklé regionální samosprávy“.

S Putinem bez lidských práv

Český prezident zřejmě udělal Vladimiru Putinovi radost, když s ním nehovořil na téma, kterým západní politici rádi znepříjemňují ruskému prezidentu náladu – o lidských právech v jeho zemi.

„Ne, hovořili jsme o ekonomických zájmech České republiky, to znamená o těch devíti, respektive pěti miliardách. Hovořili jsme, z jeho iniciativy, o situaci na Ukrajině. Ale pokud chcete chápat extenzivně výklad lidských práv, tak musíte uznat, že boj proti mezinárodnímu terorismu je nepochybně součástí boje za lidská práva,“ odpověděl Zeman na dotaz Aktuálně.cz.

Jak zároveň uvedl, s novou koncepcí české zahraniční politiky, která velký důraz věnuje právě lidským právům a podpoře demokracie ve světě, souhlasí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy