Vladimir Putin pochválil v Kremlu Miloše Zemana i české pivo

Jiří Just Jiří Just
9. 5. 2015 22:32
"České pivo mi nemohlo nechutnat," s úsměvem prohlásil ruský prezident. S českou hlavou státu řešil především hospodářské problémy, došlo i na ukrajinskou krizi.
Ruský prezident Vladimir Putin vítá českého prezidenta Miloše Zemana v Kremlu.
Ruský prezident Vladimir Putin vítá českého prezidenta Miloše Zemana v Kremlu. | Foto: ČTK

Moskva (od našeho zpravodaje) - Český prezident Miloš Zeman završil návštěvu Ruské federace. Do Moskvy přijel na oslavy 70. výročí konce druhé světové války a také lobbovat za zájmy českých firem. Setkal se i s šéfem ruských drah Vladimirem Jakuninem.

Zeman měl v ruské metropoli během jednodenního pobytu nabitý program. Zatímco na Rudém náměstí projížděly tanky, jednal se slovenským premiérem Robertem Ficem, mimo jiné o propojení řek Váhu a Moravy. Po položení květin k hrobu Neznámého vojína u kremelské zdi ho čekalo nové kolo schůzek.

Jak sám sdělil českým novinářům, setkal se s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím, a také s prezidentem Vietnamu Truongem Tan Sangem, který v pondělí přiletí na návštěvu České republiky. Krátce se podle svých slov pozdravil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

„Setkal jsem se s makedonským prezidentem, kterému jsem na přání Evropské komise předal stanovisko Evropské komise k vnitřní situaci v Makedonii,“ uvedl rovněž Zeman.

Potvrdil také, že se během svého pobytu setkal s jedním z nejbližších lidí Vladimira Putina, šéfem ruských drah Vladimirem Jakuninem. Neřekl ale, o čem spolu hovořili.

České pivo a lobbování v Kremlu

Hlavním tahákem Zemanovy cesty do Moskvy byla schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba prezidenti si od začátku jednání padli do noty. Putin Zemana pochválil za jeho nezávislou politiku a usmíval se bonmotům.
„Jak se vám líbilo v České republice?“ zajímal se Zeman před začátkem jednání. „České pivo mi nemohlo nechutnat,“ zavzpomínal na svou návštěvu Prahy v březnu 2006 zjevně dobře naladěný Putin.

Ruský prezident, který si jako první vzal slovo, pochválil svého českého kolegu za jeho příjezd na moskevské oslavy konce druhé světové války. „V Evropě jsou ještě politici schopni přímo vyslovit svůj názor a hájit své postoje,“ prohlásil Putin.

Jak Zeman anoncoval, cílem jednání s Putinem byla česko-ruská hospodářská spolupráce. Především uhrazení nesplacených pohledávek českých firem.
„Protože každý prezident hájí zájmy své vlasti, přijel jsem, abych hájil zájmy České republiky. Nechci jako generální tajemník OSN Pan Ki-mun s vámi hovořit o zeměkouli,“ prohlásila česká hlava státu. Při zmínce o šéfovi Organizace spojených národů se na Putinově tváři objevil lehký úsměv.

Putin slíbil pomoc

„My jsme se soustředili na největší z těchto případů, ve výši asi 5 miliard korun. To je stavba paroplynové elektrárny, která se jmenuje Poljarnaja a která je ve městě Salechard. Já jsem nebyl ten, kdo uzavíral smlouvy s Exportní bankou, ani ten, kdo uzavíral pojišťovací smlouvy s EGAPem. Nicméně považuji za povinnost českého prezidenta hájit zájmy České republiky. I když někteří pitomečci nechtějí pochopit, že 5 miliard je docela důležitá částka,“ prohlásil Zeman k jednání o pohledávce.

Podle jeho slov Vladimir Putin přislíbil pomoc. „Podobně jako před 15 lety, když jsem byl premiérem,“ dodal Zeman.

Podle českého prezidenta celková částka nesplacených úvěrů, kterou ruské firmy dluží českým partnerům, přesahuje 9 miliard korun.

Přísnější sankce až po invazi

Miloš Zeman se v Moskvě znovu opřel do sankcí, které vloni na Rusko uvalila Evropská unie. Jak uvedl, jedinou šancí na zrušení západních restrikcí je plnění minských dohod o regulaci situace na Ukrajině. A v zemi by měla skončit občanská válka.

„Co by se muselo stát, aby se sankce zostřily? Na to je jednoduchá odpověď: ruská invaze na východní Ukrajinu. Já jsem už několikrát vysvětloval, co si představuji pod pojmem invaze. To jsou uniformované jednotky, letadla, dělostřelectvo,“ prohlásil Zeman.

V nutnosti dodržování minských dohod se Zeman shodl s Putinem. Ruský prezident podle jeho slov vyjádřil naději, že dojde k decentralizaci Ukrajiny, „tak aby každý region měl určitou míru samostatnosti v rámci obvyklé regionální samosprávy“.

S Putinem bez lidských práv

Český prezident zřejmě udělal Vladimiru Putinovi radost, když s ním nehovořil na téma, kterým západní politici rádi znepříjemňují ruskému prezidentu náladu – o lidských právech v jeho zemi.

„Ne, hovořili jsme o ekonomických zájmech České republiky, to znamená o těch devíti, respektive pěti miliardách. Hovořili jsme, z jeho iniciativy, o situaci na Ukrajině. Ale pokud chcete chápat extenzivně výklad lidských práv, tak musíte uznat, že boj proti mezinárodnímu terorismu je nepochybně součástí boje za lidská práva,“ odpověděl Zeman na dotaz Aktuálně.cz.

Jak zároveň uvedl, s novou koncepcí české zahraniční politiky, která velký důraz věnuje právě lidským právům a podpoře demokracie ve světě, souhlasí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy