Pacienti z přetížených a podfinancovaných nemocnic na jihu Itálie utíkají na sever

ČTK ČTK
18. 11. 2020 14:14
Pacienti, někteří zabalení do přikrývek, které vypadají jako by si je přinesli z domova, sténají v postelích. Hadičky, gáza a papírové ubrousky pokrývají podlahu veřejné nemocnice v San Giulianu v italském vnitrozemí u Neapole, kde se starají o pacienty s koronavirem, napsala agentura AP.

Na jiných, 15 kilometrů od Neapole tajně natočených záběrech se starší muž s podezřením na covid-19 pracně pokouší nadechnout v koupelně na pohotovosti nemocnice Cardarelli. Jeho nedůstojný konec života zaznamenal telefonem další z pacientů a zveřejnil ho online.

Před vchodem do nemocnice Cardarelli, hlavního zdravotnického zařízení pro hustě obydlenou oblast okolo Neapole, čekají ve frontách v autech zoufalí příbuzní pacientů, kteří potřebují plicní ventilaci.

Epidemie, která si v Itálii vyžádala už více než 46 tisíc životů, jen zhoršila neutěšenou situaci lidí závislých na veřejném zdravotnictví na podfinancovaném jihu země. Zachycené dramatické okamžiky, ač šokující, ale nejsou pro místní obyvatele ničím novým.

Na konci září, když po povzbudivém létě v Itálii opět začaly prudce stoupat počty nakažených, zahájili státní zástupci vyšetřování 17 manažerů a zaměstnanců kvůli zamoření neapolské nemocnici hmyzem. Nemocnice Cardarelli čelí obvinění ze strany sdružení na ochranu práv spotřebitelů Codacons, že nechávala pacienty ležet na přeplněných chodbách, jako by to byly jen staré krabice. Policie v Neapoli už vyšetřuje úmrtí v koupelně v nemocnici Cardarelli a tamní ředitel nařídil interní prošetření.

"Dantovské" podmínky

Mnozí v okolí Neapole se smířili s čekáním na léčbu, které deník La Repubblica popsal jako pekelné a "dantovské". Jiní vezmou své blízké a vyrazí na sever, kde má italské zdravotnictví lepší pověst. Ovšem i tam už jsou mnohé nemocnice přeplněné.

Lombardie na severu země je stejně jako na jaře i teď epicentrem epidemie v Itálii. Na začátku epidemie v metropoli Miláně infekce zdecimovala obyvatele nejprestižnějšího domova pro seniory ve městě.

Během jarní přísné celostátní uzávěry zaznamenal hlavní nápor sever země, zatímco jih byl z velké části ušetřen. Nyní však koronavirus silně zasáhl několik regionů najednou, stejně jako v mnoha evropských zemích.

V Kampánii, regionu obklopujícím Neapol, nejméně 116 pacientů vyhledalo pomoc v sousedním regionu Lazio v nemocnici Dono Svizzero ve Formii. Někteří z nich měli pozitivní test na covid-19, jiní se prostě jen báli, že ke stávajícímu zdravotnímu problému by se v chaotických čekárnách nakazili ještě koronavirem.

"Když pacient zaklepe na dveře, pozveme ho dál. Zatím se držíme. Pokud nás ale pacienti zaplaví, začneme mít také obtíže," řekl italské státní televizi Paolo Nucero, šéf pohotovosti ve Formii.

Index úniku

Utéct při hledání zdravotní péče z jednoho regionu do jiného už je tak běžné, že nadace sledující kvalitu zdravotní péče vydala takzvaný index úniku. Nadace GIMBE Foundation zjistila, že téměř všechny tyto úniky směřovaly na sever.

V italském zdravotním systému si každý region sám hlídá výdaje. Důsledkem přesunu pacientů na sever je prohloubení rozdílu mezi bohatými a chudými nemocnicemi. Zatímco ty na severu inkasují za ošetření pacientů z jihu, účty za péči o ně posílají kolegům na jih.

Nedávno před nemocnicí San Giuliano v Giuglianu v Kampánii Feliciano Manna, zástupce sanitářských odborů, prohlásil, že Kampánie v posledních letech kvůli škrtům v rozpočtu přišla přibližně o 15 000 zdravotnických pracovníků. Itálie se aktuálně snaží přijmout 450 lékařů, kteří by se starali o pacienty s covidem-19. Ve snaze zamezit plýtvání a snížit výdaje opustil jen pár týdnů před vypuknutím epidemie zdravotní systém v Kampánii státní centrální řízení.

Podle Manny člověk, který natočil video v nemocnici San Giuliano, "zneužil okamžiku, kdy ležely balíčky obvazů na zemi; zaměstnanci odvádějí nadlidskou práci". Video přínos jejich práce nijak nesníží.

Někteří zmiňují také vliv organizovaného zločinu na instituce v Kampánii. Na dotaz agentury AP ministr vnitra v pondělí uvedl, že ministerstvo tento měsíc rozhodne, zda se zdravotní systém v oblasti Neapole dočasně vrátí pod správu místního prefekta při ministerstvu. Záleží na tom, zda se neprokáže, že je tento úřad pod vlivem Camorry. Podle samostatného trestního vyšetřování před pandemií organizované zložinecké skupiny údajně požadovaly výplatu stovek eur, aby se urychlilo odeslání těl pacientů z jedné neapolské nemocnici jejich rodinám.

Video: Po stopách covidové pohromy. Realita kolapsu v Bergamu mě překvapila, říká novinář

Po stopách covidové pohromy. Realita kolapsu v Bergamu mě překvapila, říká novinář | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl
 

Právě se děje

před 12 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy