Jako patnáctiletého ho na deset let zavřeli do Guantánama. Od kanadské vlády teď dostal miliony

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2017 7:47
V roce 2002 byl patnáctiletý Omar Khadr dopaden a převezen na základnu Guantánamo, kde nakonec strávil deset let. Již v roce 2010 se přiznal k pěti válečným zločinům. Za to byl v Kanadě odsouzen k osmi letům vězení, které si ve vlasti začal odpykávat po převozu v roce 2012. Po třech letech ho soud i přes odpor tehdejší vlády propustil na kauci. Nyní ho ale vláda odškodnila deseti a půl miliony kanadských dolarů (185 milionů korun) za příkoří, které utrpěl vězením.
Věznice Guantánamo, ilustrační foto.
Věznice Guantánamo, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ottawa - Kanadská vláda odškodnila svého občana a někdejšího vězně na americké základně Guantánamo na Kubě Omara Khadra deseti a půl miliony kanadských dolarů (v přepočtu 185 milionů korun) za příkoří, které utrpěl vězněním. Nyní 30letý Khadr, který byl kdysi na Guantánamu nejmladším vězněm, tvrdí, že se k zločinům, za které byl odsouzen, doznal, aby se dostal z amerického vězeňského zařízení. Podle listu Globe and Mail si muž peníze okamžitě vyzvedl.

Khadr byl v Afghánistánu dopaden v roce 2002, kdy mu bylo 15 let, a následně byl převezen na základnu Guantánamo, kde strávil deset let. Po dohodě s vyšetřovateli se v roce 2010 přiznal k pěti válečným zločinům, mimo jiné k zabití amerického vojáka ze zvláštních jednotek. Za to byl v Kanadě odsouzen k osmi letům vězení, které si ve vlasti začal odpykávat po převozu v roce 2012. Po třech letech ho soud i přes odpor tehdejší vlády propustil na kauci.

Khadr své někdejší doznání již před několika lety odvolal a jeho právní zástupci tvrdili, že byl ve vězení týrán. Kanadský nejvyšší soud v roce 2010 rozhodl, že Kanada porušila Khadrova práva mimo jiné tím, že vyslala na Guantánamo své zpravodajce, kteří vězně vyslechli a kteří následně Američanům výsledky své práce poskytli.

Kanadská vláda a Khadr, který původně žádal odškodnění 20 milionů kanadských dolarů (356 milionů korun), se ale dohodli na urovnání sporu.

Khadrův případ vyvolává v zemi značné kontroverze. Zastánci odsouzence poukazují na to, že byl zneužit jako dětský voják, zatímco někdejší konzervativní vláda shovívavost odmítala s tím, že Khadr se přiznal k závažným zločinům.

Khadr, jehož rodinu pojily podle médií vazby na někdejšího vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina, prohlašuje, že nikdy nikoho nezabil a že se přiznal jen kvůli repatriaci do vlasti. AP uvedla, že do Afghánistánu ho odvezl jeho otec, který byl členem Al-Káidy. V Afghánistánu svého syna přiřadil k výrobcům bomb. Khadrův otec zemřel v roce 2003 při střetu s pákistánskými bezpečnostními jednotkami.

 

Právě se děje

Další zprávy