Španělsko, Francie, Itálie: pomalu k normálu
Španělsko od 2. května lehce uvolní svá velmi přísná omezení. Celkem by to mělo probíhat ve čtyřech fázích, a navíc různě rychle v jednotlivých regionech. Tam, kde je situace nejhorší, tedy na severu země, může celý proces trvat i dva měsíce. Nejprve budou povoleny rodinné procházky a venkovní fyzická aktivita jednotlivců. Už nyní mohou ven na hodinu denně děti do 14 let.
Od 11. května by se mohly otevřít zahrádky restaurací nebo menší obchody, o něco později také muzea a kina. Všude ale bude smět být v jednu chvíli pouze 30 procent celkové kapacity osob. A odstup dvou metrů od nejbližších lidí se podle španělského premiéra Pedra Sánchéze stane v zemi "novou normou".
Nyní smí lidé stále jen na nákup, k lékaři a do práce, vláda rovněž nařídila zastavit práci v provozech, které nejsou nezbytně nutné pro chod země. Po Velikonocích se částečně obnovila výroba a stavebnictví.
V zemi je 208 tisíc nakažených a 21 tisíc obětí.
I ve Francii bude uvolnění postupovat po jednotlivých regionech. Vláda počítá s tím, že je bude po 7. květnu označovat zelenou a červenou barvou podle denního přírůstku nových případů a kapacit testovacích zařízení i nemocničních lůžek.
"Musíme Francii chránit, aniž bychom ji znehybnili natolik, že se zhroutí," řekl premiér Édouard Philippe s odkazem na těžké dopady na ekonomiku země, které pandemie vyvolala. V zemi ale stále není dost roušek a dalších ochranných pomůcek, změnit by se to mělo podle premiéra do 11. května.
Ten den by se měla ve Francii otevřít řada podniků s výjimkou kaváren, restaurací a míst, kde se shromažďuje hodně lidí, jako jsou kina nebo muzea. V plánu je i otevírání škol a jeslí, ve třídách bude smět být jen 15 dětí.
Pláže zůstanou zavřené až do 1. června, ruší se i letošní sezona fotbalových soutěží. Nyní Francouzi pro jakýkoliv "nezbytný" pohyb venku potřebují speciální formulář.
Francie má asi 160 tisíc nakažených, zemřelo přes 21 tisíc lidí.
S uvolňováním začaly úřady také v Itálii, která má po Španělsku a USA nejvíce nakažených. Premiér Giuseppe Conte oznámil, že země vstupuje do "fáze dva", která představuje "soužití s virem". Od 4. května se obnoví průmyslová výroba a Italové budou smět v rouškách navštěvovat své příbuzné žijící ve stejném regionu.
Restaurace začnou nabízet jídlo k vyzvednutí a odnosu domů. První obchody, muzea, knihovny nebo běžně fungující restaurace a kadeřnictví se nicméně otevřou v druhé polovině května nebo na začátku června. Školy zůstanou zavřené až do září. Nové vládní nařízení také stanoví pevnou cenu za roušku, a to půl eura (méně než 14 korun). Vztahovat se na ni nebude daň z přidané hodnoty.
V Itálii se nakazilo už víc než 200 tisíc lidí, přes 27 600 jich nemoc covid-19 nepřežilo.