Když na jedenáctimilionové město Wu-chan, odkud se začala nákaza novým typem koronaviru šířit, uvalila čínská vláda 23. ledna karanténu, bylo nakažených 620 lidí. V současnosti je v mnoha evropských zemích počet infikovaných mnohem vyšší. Každá má ale jinou strategii na zvládání epidemie. V mnoha ohledech se Evropa může učit od Asie, kde mají to nejhorší za sebou.
Jižní Korea
Úplně opačnou taktiku uplatňuje Jižní Korea, která přistoupila k rozsáhlému testování a sledování nakažených přes mobilní telefony. Zatím je zde přes 7700 nakažených lidí, jihokorejská vláda ale doufá, že vrchol epidemie má už země za sebou. Růst se během posledních dní zpomalil.
V nejhorších chvílích na konci února narostl počet nakažených během jediného dne o více než 900. Většina případů se týkala sekty Šinčchondži ve městě Tegu, kde se nákaza šířila na náboženských mších. Celých 60 procent nakažených jsou členové sekty.
Úspěšnému zpomalení šíření nákazy vděčí Jihokorejci testování. Testují takřka všude. Zavedli jakýsi "drive-in", do kterého lidé s podezřením na nákazu vjedou autem, aby jim personál odebral vzorky z okénka. Pak jedou domů do karantény a čekají na další pokyny. Každý den se v Jižní Koreji otestuje zdarma zhruba 15 tisíc lidí. Dosud provedli už 200 tisíc testů.