Když na jedenáctimilionové město Wu-chan, odkud se začala nákaza novým typem koronaviru šířit, uvalila čínská vláda 23. ledna karanténu, bylo nakažených 620 lidí. V současnosti je v mnoha evropských zemích počet infikovaných mnohem vyšší. Každá má ale jinou strategii na zvládání epidemie. V mnoha ohledech se Evropa může učit od Asie, kde mají to nejhorší za sebou.
Nizozemsko
V Nizozemsku je zatím nakažených něco málo přes 500 lidí. Nizozemci se soustředí především na to, nešířit paniku. Na konci února se objevil první případ nákazy. Podle korespondentky serveru Politico Naomi O'Learyové se v nizozemských médiích psalo hlavně o panice, kterou šíří Itálie a další zasažené země. Na začátku března se začali ozývat nizozemští poslanci, kteří vládu obviňovali z toho, že se víc snaží zabránit šíření paniky než samotného viru.
V době, kdy Česko zavedlo povinnou karanténu pro všechny, kdo se vrátí z Itálie, mělo Nizozemsko k turistům vracejícím se z italských hor vlažnější přístup. Testování nebylo povinné pro ty, kdo neměli příznaky. Místní hygienická stanice dokonce mylně informovala, že lidé bez příznaků nemohou být infekční.
Nákaza se v té době začala rychle šířit. Ve středu stoupl během jediného dne počet nakažených o téměř 300 nových případů. Bylo provedeno 10 tisíc testů. Minulý pátek v Nizozemsku zemřel první pacient, šestaosmdesátiletá žena.