Tripolis - Svržený diktátor Muammar Kaddáfí, který Libyi vládnul bezmála dvaačtyřicet let, je mrtev. Po měsících útěků a skrývání ho vypátral a zabil vlastní lid.
Den poté, co svět obletěly první zprávy o dopadení - a posléze i zabití - obávaného plukovníka, je o něco jasnější, jak vlastně Kaddáfí zemřel a co se během jeho poslední cesty odehrálo. Řada věcí ale zůstává nezodpovězena.
Co se dělo těsně před jeho smrtí? Jakou roli při Kaddáfího dopadení sehrála letadla Severoatlantické aliance? A kam měl namířeno? Na tyto a další otázky jsme se pokusili najít z dostupných zdrojů co nejpřesvědčivější odpovědi.
Kde a kdy byl Kaddáfí zabit?
Informace se rozcházejí. Podle některých to bylo na předměstí přístavního města Syrta, jiné zdroje hovoří o tom, že to bylo několik kilometrů za městem.
Ze svého rodiště a poslední bašty jeho režimu se snažil nepozorovaně uprchnout spolu s menší kolonou vojenských aut. Ta se pokoušela prolomit obklíčení, čímž na sebe přitáhla pozornost NATO.
V půl deváté ráno na konvoj ze vzduchu zaútočily letouny Aliance. Zhruba hodinu po poledni se objevily první zprávy, že byl plukovník dopaden a zraněn. O pár minut později svět obletěla zpráva, že severoafrický diktátor zraněním podlehl.
Kdo zasadil plukovníkovi rozhodující ránu?
V první chvíli se spekulovalo, že Muammara Kaddáfího mohli usmrtit spojenci, což ale Přechodná národní rada (NTC) vyvrátila. Tvrdí, že ho libyjští povstalci vypátrali a dopadli sami.
Letadla Severoatlantické aliance ale dopadení zcela určitě přinejmenším pomohla. Podle výpovědí vojenských velitelů rady jejich bombardování Kaddáfího vylekalo.
Pravděpodobné je, že byl už během spojeneckého bombardování zraněn.
List The New York Times ale cituje patologa Michaela Badena, podle něhož ukazují stopy po kulkách na smrt z bezprostřední blízkosti. Tyto zvěsti kolují i mezi činiteli NTC.
Co se dělo, když Kaddáfího našli?
Plukovník údajně působil vystrašeně a hystericky křičel: "Nestřílejte! Nestřílejte" To mu ale nebylo nic platné.
Na sobě měl uniformu své dávno rozpadlé armády a v ruce proslulou zlatou pistoli.
Po krátké přestřelce se vzdal.
Na kanalizační potrubí, kde Kaddáfího našli, někdo později napsal: "Tohle je místo proradné krysy Kaddáfího. Bůh je veliký."
Jak přesně diktátor zemřel?
Kaddáfího, těžce zraněného do nohou, povstalci vytáhli z roury a údajně odváželi do nemocnice. Zničehonic ale devětašedesátiletého plukovníka stáhli z korby pick-upu a zastřelili. To je alespoň jedna z verzí celého příběhu.
"Chytli jej živého, když ho ale odváželi, zbili ho a zabili," citovala agentura Reuters vysokého činitele NTC.
Tuto verzi by ostatně potvrzovaly i záběry pořízené mobilem a odvysílané stanicí Al-Džazíra. Je na nich vidět, jak povstalci stahují Kaddáfího z korby pick-upu. Pak kdosi vykřikne: "Nechte ho naživu! Nechte ho naživu!" Následně je slyšet rány a záběry končí.
Existuje ale i další verze, s níž včera pozdě večer přišel prozatímní libyjský premiér Mahmúd Džibríl a kterou Přechodná rada vydává za verzi oficiální.
Podle ní se pick-up, jímž povstalci odváželi Kaddáfího do nemocnice, dostal do přestřelky mezi plukovníkovými stoupenci a vzbouřenci. Diktátor při ní měl utrpět smrtelné zranění na hlavě.
Není prý jasné, kdo ránu vypálil. Pick-up se v tu chvíli údajně nacházel jen několik minut jízdy od nemocnice v Syrtě.
Kdo byl s ním?
Kromě loajálních vojáků byli v konvoji také Kaddáfího dva synové: Muttasim, jenž před pádem režimu působil jako plukovníkův poradce pro národní bezpečnost a patřil k užšímu vedení země, a Sajf al-Islám.
Muttasim se ukrýval v drenážní rouře pod silnicí, stejně jako jeho otec.
Při útoku na konvoj zahynul i velitel Kaddáfího ozbrojených sil generál Abú Bakír Júnús Džábir. Osud bývalého ministra vnitra Abdalláha Sanúsího je oproti tomu nejasný - některé zdroje mluví o tom, že i on zemřel při útěku ze Syrty, jiné zmiňují, že se pravděpodobně nachází v Nigeru (což potvrdil i tamní ministr zahraničí).
Kam Kaddáfí prchal?
Zřejmě do pouštních oblastí na severu Libye. Pustina se mohla stát jeho posledním útočištěm. Všechny obydlené části jeho vlasti už byly v rukou Přechodné národní rady. Není vyloučeno, že by se pak Kaddáfí se zbývajícími věrnými pokusil uprchnout do zahraničí.
Kde je Kaddáfího tělo?
V západolibyjském přístavu Misuráta. Přechodná národní rada ho nejprve chtěla schovat na "bezpečné místo", později ho - zřejmě kvůli pochybnostem celého světa - ukázala štábu katarské televize Al-Džazíra. Poté rada tělo vystavila v jedné z městských mešit.
Co bude dál?
Přední světoví politici i vedení Přechodné národní rady upozorňují, že smrt diktátora Kaddáfího je jen začátek. Opravdové změny prý Libyi teprve čekají. Důležité bude, aby přechodné vedení země zůstalo jednotné, nedocházelo k dalším násilnostem a podařilo se zabránit sporům o moc.
Severoatlantická aliance pravděpodobně na smrt Kaddáfího zareaguje ukončením vojenské akce v Libyi. Oficiální rozhodnutí má padnout v pátek.