"Slovensko chce změnu," hlásal loni na jaře tehdy dosluhující prezident Andrej Kiska ve videu, ve kterém oznamoval založení nové politické strany. Bylo to krátce po prezidentské volbě, kterou vyhrála Zuzana Čaputová. Zdálo se, že nájemná vražda Jána Kuciaka přiměla Slováky skoncovat se starými politickými špičkami a opravdu změnit politickou tvář země.
Jenže měsíc a půl před volbami poslední průzkum ukazuje, že k tak velkému politickému zemětřesení možná nedojde. Nejvíc lidí by stále volilo vládní stranu Směr předsedy Roberta Fica.
"Soudní proces ve volební kampani překvapivě moc vidět není. Opoziční strany ho málo využívají. Dá se to chápat z toho důvodu, že lidé jsou už opravdu hrozně unavení. Už nechtějí poslouchat ty přímočaré odkazy na mafii," vysvětluje deníku Aktuálně.cz slovenský sociolog Michal Vašečka z výzkumného střediska Bratislava Policy Institute.
Podle něj jde hlavně o voliče Andreje Kisky a strany Progresivní Slovensko, kteří sledují soud s Kuciakovými vrahy a ze stavu slovenské společnosti jsou už unavení a frustrovaní. Vašečka zároveň upozorňuje, že Kiskovi voliči jsou náročnější. Od vyzyvatele Směru chtějí víc než jen populistické opakování hesel o mafii ve vládě.
Ještě hlubší dno
Potrestání vrahů Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové tak překvapivě pro opoziční strany nefunguje jako dobrá příležitost porazit favorizovaný Směr.
"Slovensko už tolikrát přepadlo ještě hlouběji než na pomyslné dno. Slováci každý den vidí, že ta díra je hlubší a hlubší. Už to, myslím, ani nechtějí vidět," popisuje Vašečka, jak ostře sledovaný soudní proces ovlivňuje náladu ve společnosti.
Události po chladnokrevné vraždě mladého novináře a jeho snoubenky vyburcovaly Slováky k největším demonstracím od roku 1989. Protesty vedly až k pádu vlády a odstoupení dlouholetého premiéra Roberta Fica.
Místo něj je teď lídrem kandidátky současný předseda vlády Peter Pellegrini a Směr stále vítězí v předvolebních průzkumech, i když slábne. Ne však na úkor opozice. Sílí naopak krajní pravice.
Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) stoupá na téměř 14 procent. Podle Vašečky to ale neznamená, že demokratická opozice nemá šanci uspět. Podpora jí může stoupnout až na poslední chvíli. "Očekávám, že nerozhodní voliči nakonec podpoří Andreje Kisku. Byl prezident, má punc přirozeného lídra. Směr, Kotleba a Kiska nakonec mohou skončit jako tři nejsilnější strany velmi blízko sebe," říká sociolog.
Obrovská únava
Žádný triumf a změnu politické tváře Slovenska ale Vašečka po volbách neočekává. Nic podobného jako loni při prezidentské volbě nebo předloni během obřích demonstrací se už nejspíš nezopakuje.
"Velká část společnosti se mentálně připravuje na to, že Směr stejně zvítězí," doplňuje Vašečka s tím, že atmosféra na Slovensku rozhodně není vítězná.
"Kdyby se volby konaly hned po vraždě Jána Kuciaka, dopadlo by to asi jinak. Lidé v té době měli pozitivní očekávání. Teď je tu dost blbá nálada a obrovská únava," upozorňuje sociolog Vašečka.