Drsná kampaň na Slovensku. Fico zaútočil na Kisku zesměšňujícím videem s migranty

ČTK ČTK
16. 1. 2020 11:38
Kampaň před únorovými parlamentními volbami na Slovensku se vyostřila zejména na sociálních sítích. Strany je využívají ke své propagaci či ke kritice politických soupeřů více než v minulosti.
Zesměšňující video exprezidenta Andreje Kisku, které zveřejnila slovenská strana Směr.
Zesměšňující video exprezidenta Andreje Kisku, které zveřejnila slovenská strana Směr. | Foto: Facebook politické strany Smer-SD

Z nejpopulárnějších stran zejména nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) vsadila na videonahrávky, kterými vystupuje proti opozici či novým politickým uskupením.

"Jako nový premiér všem ukážu, že jsme moderní a bohatá země. Přijmeme tisíce imigrantů. Máme morální povinnost pomoci těmto a podělit se s nimi o naše bohatství," tvrdí hlas podobný exprezidentovi a šéfovi nové strany Za lidi Andreji Kiskovi ve zesměšňující videonahrávce, kterou v kampani Směr-SD zveřejnil.

Nahrávka je doplněna o záběry, které mají navodit uprchlickou krizi. Té Slovensko nečelilo ani v roce 2015, kdy do některých členských zemí EU proudily davy běženců.

Směr-SD v jiném videu zase imituje šéfa opoziční strany Svoboda a solidarita Richarda Sulíka s tvrzením, že zavede šestidenní pracovní týden a že zruší polovinu státních svátků.

Podle slovenských médií Směr-SD, jehož popularita klesá a vládní koalice pod jeho vedením by podle sondáží už nezískala většinu ve sněmovně, kontroverzními videonahrávkami přitvrdil a nemá problém uchylovat se k šíření falešných informací.

Směr-SD v kampani také zmiňuje zvyšování platů zaměstnancům či příspěvků rodinám za současné vlády. Tvrdí rovněž, že volby rozhodnou o tom, zda země zůstane sociálním státem nebo uspěje alternativa postavena na úkor těch, kteří se bez pomoci a solidarity neobejdou.

Například Kiska v reakci zveřejnil otevřený dopis expremiérovi a šéfovi Směru-SD Robertu Ficovi, ve kterém napsal, že za 12 let svého vládnutí Fico umožnil zlu ovládnout Slovensko a že sám zlo šíří. V celém dopise Kiska Ficovi tykal, protože si prý před lety potykali, v jeho závěru ale exprezident napsal, že bývalému premiérovi bude do budoucna vykat.

Směr-SD zůstává nejoblíbenější stranou v zemi, byť jeho popularita v posledních několika letech klesá. Podle lednového průzkumu agentury AKO pro televizi TA3 podpora Směru-SD dosáhla 17,7 procenta. Na druhém místě skončila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko s podporou 11,7 procenta před třetí stranou Za lidi se ziskem 10,4 procenta. Křesla ve sněmovně by si podle sondáže rozdělilo dohromady devět stran a koalic. Volby na Slovensku budou 29. února.

 

Právě se děje

Další zprávy