Komunistická Korea straší svět, provedla jaderný test

tnt
25. 5. 2009 7:48
Režim v Pchjongjangu vyprovokoval okamžitou mezinárodní reakci. Sejde se Rada bezpečnosti OSN
Rakety, které má Korejská lidově demokratická republika k dispozici
Rakety, které má Korejská lidově demokratická republika k dispozici | Foto: Aktuálně.cz

Pchjongjang - Komunistická severní Korea provedla dnes ráno přibližně ve tři hodiny středoevropského času druhý jaderný test.

Režim v Pchjongjangu oficiálně oznámil, že Korejská lidově demokratická republika 25. května úspěšně provedla další podzemní jadernou zkoušku jako součást opatření k posílení její nukleární síly na sebeobranu.

Jaderný test vyvolal okamžitou reakci ve světě. Korejský prezident I Mjong-bak nejdříve svolal mimořádné jednání vlády v Soulu a Japonsko oznámilo, že bude žádat urychlenou schůzi Rady bezpečnosti OSN.

A už o několik hodin později informoval ruský velvyslanec při Organizaci spojených národů, že kvůli severokorejské jaderné zkoušce se mimořádné zasedání Rady bezpečnosti dnes opravdu uskuteční.

Také evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová nový severokorejský test označila za "velmi, velmi znepokojující".

Severní Korea nedávno ze země vykázala inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a pohrozila, že provede další testy jaderných zbraní a mezikontinentálních raket, pokud se Rada bezpečnosti OSN neomluví za kritiku dubnové zkoušky rakety dlouhého doletu Taepodong-2.

Jihokorejská meteorologická služba zaznamenala otřesy naznačující test ve 02:54 středoevropského letního času na severu KLDR v oblasti, kde komunistický režim poprvé vyzkoušel jadernou zbraň v říjnu 2006.

Podle amerického geologického ústavu USGS dosáhly síly 4,7 stupňů Richterovy škály a vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Svět jaderný test očekával

"Podzemní zkoušky je těžké předvídat a nemůžete přesně říci, kdy bude jaderný test možný, ale myslíme si, že je Sever připraven ho provést v nejbližší budoucnosti, pokud se k tomu odhodlá," citoval začátkem května jihokorejský list Chosun Ilbo nejmenovaný vládní zdroj.

Pchjongjang v roce 2007 slíbil demontovat jak svůj jaderný program, tak jaderný závod v Jongbjonu. Ten byl pod dohledem inspektorů z MAAE zapečetěn a jeho chladicí věž před zraky zahraničních reportérů okázale zničena.

Před několika týdny však Severní Korea oznámila, že bude komplex znovu uveden do provozu.

Podle odhadů má KLDR dostatek plutonia na šest až osm jaderných zbraní, Jongbjon je schopen produkovat štěpný materiál na jednu atomovou bombu ročně. USA se domnívají, že má KLDR ještě tajný program na obohacování uranu, důkazy však chybí.

První jaderný test, který režim Kom Čong-ila provedl v říjnu 2006, je považován za jen částečný úspěch. Podle zahraničních tajných služeb byla síla výbuchu poměrně malá, což mohlo znamenat problémy s konstrukcí zbraně či se samotným štěpným materiálem.

Aby režim technologii skutečně ovládl, musel by podstoupit řadu dalších testů, ke kterým však nemá dostatek plutonia ani vysoce obohaceného uranu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 31 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy