Izraelský nálet na Sýrii dostal zelenou od USA

rak
21. 9. 2007 18:05
Washington Post: Operaci předem podpořil Bílý dům
Byl útok na zařízení u syrsko-tureckých hranic předzvěstí podobného útoku na Írán? Zatím převládají spekulace
Byl útok na zařízení u syrsko-tureckých hranic předzvěstí podobného útoku na Írán? Zatím převládají spekulace | Foto: Reuters

Washington - Už patnáct dní uplynulo od chvíle, kdy si Damašek stěžoval na útok izraelského letounu proti blíže nespecifikovanému zařízení na syrském území.

Zatímco obě vlády svorně odmítají celou věc komentovat, americký deník Washington Post (WP) informoval o třetím údajném účastníkovi tajemné operace: Izrael měl akci předem konzultovat s Bílým domem.

WP uvedl, že Bushově administrativě se plány na zásah proti údajnému jadernému zařízení budovanému za pomoci Severní Koreje nejdřív nezdály. Později ale poskytla Izraeli potvrzující informace s tím, že dává vládě premiéra Ehuda Olmerta zelenou.

Ani piloti nevěděli, kam letí

Operace byla do poslední chvíle pod přísným utajením. Piloti se o cílech dozvěděli až ve vzduchu. 

Útok přišel tři dny poté, co do syrského přístavu Tartus přijela severokorejská loď. Některé izraelské zdroje, citované WP, jsou přesvědčeny, že vezla nukleární materiál.

Takové tvrzení ale vyvolává pochyby. Dostupné zprávy totiž uvádějí, že Sýrie nikdy o jaderný program neusilovala.

Stoprocentně předloženému scénáři nevěří ani jihokorejský ministr zahraničí Song Min-sun.

Syřani, noví přátelé Pchjongjangu?

Severní Korea i Damašek odmítají, že by z východní Asie na Blízký východ jakékoliv části jaderných zařízení proudily. O posilování jejich vzájemných vztahů přesto není pochyb. Svědčí o tom například páteční návštěva ředitele organizačního oddělení syrské strany Baas Saída Elea Daúda v Pchjongjangu.

Komentař prezidenta Bushe k náletu:
Komentař prezidenta Bushe k náletu: | Foto: Reuters

"Obě strany jednaly o posilování přátelství a spolupráce," napsala severokorejská tisková agentura KCNA.

Náměstek americké ministryně zahraničí Andrew Semmel minulý týden prohlásil, že Severokorejci jsou v Sýrii, a ta může mít kontakty na "tajné dodavatele" jaderného programu.

Spekulace kolem tajemného náletu nicméně nenaruší šestistranné rozhovory s Pchjongjangem, vzkázal Peking. Další kolo jednání začne podle plánu 26. září.

 

Právě se děje

Další zprávy