Netanjahu: O náletu na Sýrii jsem věděl předem

rak
20. 9. 2007 11:50
Šéf opozice je prvním politikem, který útok potvrdil
Benjamin Netanjahu - šéf opoziční strany Likud  - je v současné době v Izraeli nejpopulárnějším politikem.
Benjamin Netanjahu - šéf opoziční strany Likud - je v současné době v Izraeli nejpopulárnějším politikem. | Foto: Reuters

Jeruzalém -  Dvoutýdenní izraelské mlčení o tajemném náletu na syrské území je u konce. Zákaz premiéra Ehuda Olmerta podávat médiím jakkékoliv informace porušil šéf opozice Benjamin Netanjahu.

V rozhovoru pro televizní stanici Channel 1 News přední "jestřáb" izraelské politiky potvrdil, že za útokem hluboko v syrském území stál Izrael. Olmerta prý v plánu od samého začátku podporoval.

"Když premiér dělá něco, co považuji za nutné pro bezpečnost Izraele, podpořím ho. To samé platí v tomto případě," řekl Netanjahu, v současné době nejoblíbenější postava izraelské politiky.

Sýrie tvrdí, že k náletu došlo letošního 6. září.

Více o izraelském náletu

Izrael letadlo

Hizballáh, nebo Severní Korea?

Na otázku, zda Olmertovi k operaci osobně pogratuloval, odpověděl Netanjahu "ano".

"Bibiho" prořeknutí vedlo v Izraeli k pozdvižení. Koaliční politici jeho počínání odsoudili.

"Nevím, jestli jde o hlupáctví, pošetilost nebo snahu získat kredit," divil se generální tajemník izraelské Strany práce Ejtan Cabel.

Jeho slova jsou "absolutně nezodpovědná", řekl další člen vlády agentuře AFP.

Spekulace o náletu izralských stíhaček F-15 plnily stránky zahraničního tisku poslední dva týdny. The New York Times například citoval nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany, který pojmenoval útok jako výstražný vzkaz Damašku kvůli jeho pokračující podpoře libanonského Hizballáhu.

Jiné zprávy hovořily o útoku na sklad, kde měl být uschován severokorejský jaderný materiál.

Sýrie podala v OSN oficiální stížnost. Detaily ale nezveřejnila. 

 

Právě se děje

před 46 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy