Tel Aviv - Někdejší izraelský premiér Ehud Olmert má jít za braní úplatků na šest let do vězení a zaplatit tučnou pokutu.
Soud 68letého politika zatím nepravomocně poslal za mříže kvůli největší korupční kauze v historii země.
Holyland, domov pro nejbohatší
Olmert měl podle žalobců ještě coby starosta Jeruzaléma přijmout úplatky v celkové výši 3,5 milionu šekelů (asi 20 milionů korun).
Peníze mu dala rodina majitelů pozemku, na němž byl posléze vybudován komplex luxusních bytů Holyland. Ten byl kritizován za svoji mohutnost, ale stal se domovem nejmovitějších Izraelců.
Před soudem stanulo celkem 13 lidí. Vůbec nejvyšší trest - sedm let žaláře - si ze soudní síně odnesl šéfinženýr stavby Uri Šitrit. Majitele komplexu Hillela Cherneyho pak soudce potrestal 3,5 roku vězení.
"Morální zvrhlost"
Soudce David Rozen použil při vynesení rozsudku velmi tvrdá slova, byť expremiéra označil za úctyhodného muže, jenž "zemi přispěl mnohým".
Olmertovo zapojení ve skandálu označil za "morální zvrhlost". Veřejnou osobu, jež přijme úplatek, pak za zrádce. "Byl jako předseda vlády na vrcholu a odtud se dostal do situace odsouzence za zločin."
Jak napsala ČTK, šest let žaláře odpovídá nejnižší sazbě navrhované prokuraturou.
Expremiér jakoukoliv vinu odmítá a hodlá se odvolat. "Je to smutný den, očekává se, že nevinný člověk dostane nespravedlivý a vysoký trest," prohlásil jeho mluvčí ještě před vynesením trestu.
Skandály stíhaný politik
Aféra Holyland nebyla pro Olmerta prvním střetem se zákonem. Už na podzim 2012 byl odsouzen k pokutě a roční podmínce v jiném korupčním případu.
Podle obžaloby a soudu dosadil zhruba 260 členů pravicové strany Likud, jejímž členem kdysi byl, do státního Centra investic pro malé a středně velké podniky.
V několika dalších skandálech pak byl osvobozen pro nedostatek důkazů. Kvůli podezřením přesto musel v roce 2008 složit premiérský mandát.
Olmert a další
Ehud Olmert není mezi čelnými politiky židovského státu výjimkou.
Například někdejší prezident Moše Kacav musel v prosinci 2011 na sedm let do vězení za znásilnění, sexuální obtěžování tří žen, nemravné chování a maření práva.
Exministr zdravotnictví Šlomo Benizri pak strávil za mřížemi necelé tři roky, a to rovněž kvůli korupci.