Izraelsko-palestinský konflikt by nejlépe vyřešily samostatné státy, shodla se Liga arabských zemí

ČTK ČTK
29. 3. 2017 20:16
Přestože zuří válka v Sýrii, Jemenu a Libyi, největším problémem zůstává izraelsko-palestinský konflikt, shodla se na summitu Liga arabských zemí. Podle jejích představitelů i tajemníka OSN Antonia Guterrese by konflikt nejlépe vyřešilo ustavení samostatného Palestinského státu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ammán - Nejvyšší představitelé dvaceti arabských zemí se ve středu v Jordánsku shodli, že i přes války v Sýrii, Libyi a Jemenu zůstává stěžejním problémem na Blízkém východě izraelsko-palestinský spor. Podle arabských zemí i generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, který se summitu Ligy arabských zemí (LAS) také účastnil, je jediným řešení tohoto sporu ustavení Palestinského státu.

Účastníci jednodenního summitu rovněž vyzvali ostatní země, aby nestěhovaly svá velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Takový krok oznámil už loni v předvolební kampani nynější americký prezident Donald Trump. Většina zemí, včetně České republiky, má kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma velvyslanectví v Tel Avivu. Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Jordánský král Abdalláh II. při zahájení středečního jednodenního summitu LAS prohlásil, že bez Palestinského státu nemůže být nikdy dosaženo míru a stability v regionu. Tato otázka je podle něj klíčovým problémem na Blízkém východě.

Podobně se vyjádřil i generální tajemník OSN Guterres. Uvedl mimo jiné, že úsilí ukončit konflikty v Sýrii, Jemenu a Libyi nesmějí "odpoutat pozornost od snahy vyléčit nejdelší otevřenou ránu v regionu, zoufalou situaci palestinského lidu". I podle Guterrese jsou jediným řešením dva státy - Izrael a Palestina.

Králové, prezidenti a další vrcholní představitelé 21 arabských zemí, mezi nimiž nebyla ani jedna žena, jednali také o válce v Jemenu. Tamní prezident Abdar Mansúr Hádí, jehož vládní jednotky a mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií bojují v Jemenu proti šíitským povstalcům, na summitu kritizoval Írán. Hádí označil tuto zemi, která v Jemenu podporuje šíitské povstalce, za "sponzora terorismus".

Na okraj vrcholné schůzky LAS se uskutečnila i bilaterální schůzka saúdskoarabského krále Salmána a egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího. Salmán pozval Sísího na návštěvu své země, Sísí mu pozvání opětoval. Mezi oběma státy panovalo v posledních měsících napětí kvůli sporu o dva ostrovy v Rudém moři a jejich odlišnému postoji k syrské válce. Zatímco Saúdská Arábie podporuje syrskou opozici, Egypt je pro politické řešení, které by u moci udrželo syrského prezidenta Bašára Asada.

Na program summitu se dostal i konflikt v Libyi. Šéf tamní mezinárodně uznávané vlády Fáiz Sarrádž vyzval z Jordánska k dialogu a znovu naléhal na země LAS, aby vytvořily společné jednotky, které by hlídaly ropné terminály v Libyi. Ty jsou častým cílem jednotek generála Chalífy Haftara, který bojuje o vládu v zemi.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy