Izrael uvalil na Palestince apartheid, tvrdí arabská komise OSN. Guterres se od zprávy distancoval

ČTK ČTK
15. 3. 2017 23:25
Hospodářská a sociální komise OSN pro západní Asii, která sdružuje osmnáct arabských států, ve středu zveřejnila zprávu hovořící o tom, že Izrael uplatňuje vůči Palestincům režim apartheidu. Autory dokumentu jsou dva Američané, bývalý zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva Richard Falk a profesorka politologie Virginia Tilleyová. "Izrael zavedl režim apartheidu, který vládne palestinskému lidu jako celku," stojí ve zprávě podle agentury Reuters. Generální tajemník OSN António Guterres se ovšem od dokumentu distancoval, ostře ho odmítly i Spojené státy. Izrael v první reakci přirovnal práci k nacistické propagandě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bejrút - Izrael uplatňuje vůči Palestincům režim apartheidu, tedy rasovou diskriminaci obdobnou poměrům v Jihoafrické republice před rokem 1994. Uvádí to ve středu zveřejněná zpráva Hospodářské a sociální komise OSN pro západní Asii (ESCWA), podle níž je to poprvé, kdy orgán OSN vznesl jasně toto obvinění.

Izrael tvrzení přirovnal k nacistické propagandě. Generální tajemník OSN António Guterres se od zprávy distancoval, stejně tak učinily Spojené státy.

"Izrael zavedl režim apartheidu, který vládne palestinskému lidu jako celku," stojí ve zprávě podle agentury Reuters. Hlavní metodou uplatňování apartheidu je prý "strategické roztříštění palestinského národa". Palestinci jsou podle ESCWA rozděleni do čtyř skupin, utlačovaných rozdílnými zákony a politikami.

Zpráva hovoří o palestinských občanech v Izraeli, Palestincích ve východním Jeruzalémě, Palestincích na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy a Palestincích žijících jako uprchlíci nebo v exilu.

Výkonná tajemnice ESCWA a náměstkyně generálního tajemníka OSN Rima Khalafová řekla, že zpráva je "první svého druhu" od orgánu OSN, jenž "jasně a přímo dochází k závěru, že Izrael je rasistický stát, který zavedl systém apartheidu, jenž pronásleduje palestinský lid".

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon přirovnal zprávu k někdejšímu nacistickému propagandistickému listu Der Stürmer, jenž měl vyhroceně protižidovské zaměření.

Mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric sdělil novinářům v New Yorku, že zpráva byla zveřejněna bez jakékoliv předchozí konzultace se sekretariátem OSN. "Zpráva, tak jak je, neodráží názory generálního tajemníka (Antónia Guterrese)," prohlásil s tím, že zpráva sama uvádí, že odráží pouze názory svých autorů.

Spojené státy jako tradiční spojenec Izraele tvrzení ESCWA ostře odmítly. "Sekretariát OSN se správně od zprávy distancoval, ale musí jít ještě dál a zcela ji stáhnout," reagovala americká stálá zástupkyně při OSN Nikki Haleyová.

ESCWA sídlí v libanonském Bejrútu a sdružuje 18 arabských států v západní Asii. Podle Khalafové vypracovala komise svou zprávu na žádost členských zemí. Autory dokumentu jsou Američané Richard Falk a Virginia Tilleyová. Profesor práva Falk je bývalý zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva. Tilleyová působí jako profesorka politologie na Southern Illinois University.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy