Trump: Chci smíření Izraelců a Palestinců. Jedni musí prokázat pružnost, druzí ať se zbaví nenávisti

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2017 20:44
Donald Trump řekl po setkání s izraelským premiérem, že velmi stojí o smíření Palestinců a Izraelců. "Palestinci se musí zbavit nenávisti, která je jim vštěpována od útlého věku, a uznat Izrael," uvedl Trump. Prioritou je podle něj bezpečnost Izraele. Zároveň pochválil americko-izraelské vztahy a označil je za "nezničitelné, neboť jsou založeny na společných hodnotách jako svoboda a mír."
Donald Trump a Benjamin Netanjahu.
Donald Trump a Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy velmi stojí o mír mezi Izraelem a Palestinci, vznik dohody záleží na obou znesvářených národech. Na středeční tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to prohlásil americký prezident Donald Trump.

Ten řekl, že bude o usmíření Izraele a Palestiny usilovat a že by se do nové mírové iniciativy mohlo zapojit vícero zemí.

Podle Netanjahua je zdrojem vzájemného konfliktu s Palestinci jejich neustálé odmítání uznat Izrael v jakýchkoli hranicích. Na to Trump odvětil, že Palestinci se musí zbavit nenávisti, která je jim vštěpována od útlého věku, a že také budou muset uznat Izrael.

Americký prezident rovněž prohlásil, že Izraelci naopak budou muset prokázat jistou míru pružnosti v jednáních s Palestinci. Řekl, že prioritou je bezpečnost Izraele. Rovněž uvedl, že by uvítal, aby se do jednání o míru zapojili i arabští partneři.

Spojené státy dlouhodobě v otázce mírového uspořádání podporují řešení v podobě dvou států, tedy Izraele a nezávislé Palestiny. Toto řešení se považuje i za jádro mezinárodního mírového úsilí. Na otázku, zda za tímto budoucím vývojem stojí i Trump, prezident odpověděl, že v zásadě nezáleží, zda vzniknou dva státy, nebo jeden společný pro Izraelce a Palestince.

"Uvítám takové řešení, které si vyberou obě strany," řekl Trump. A dodal, že dosažení dohody o dvou státech se může sice jevit jako snadnější cíl, ale když se Palestinci a Izraelci rozhodnou pro společnou zemi, bude to rovněž považovat za nejlepší výsledek.

Netanjahu k tomu řekl, že místo udělování nálepek jednotlivým řešením je třeba se soustředit na podstatu a obsah mírové dohody. Reuters připomněl, že izraelský premiér se v minulosti i přes jisté podmínky opakovaně vyslovil pro vznik dvou nezávislých států. Zároveň ale navrhl takzvané řešení stát minus, kdy by Palestinci získali širokou autonomii a státnost bez plné suverenity.

Trump na tiskové konferenci označil vztahy USA a Izraele za nezničitelné, neboť jsou založeny na společných hodnotách jako svoboda a mír. Rovněž osočil OSN, že s Izraelem zachází velice nespravedlivě. OSN mimo jiné kritizuje izraelskou osadní politiku na palestinských územích. V této věci Trump Netanjahuovi doporučil, aby se v záležitosti osad "držel malinko zpátky".

Tématem konference byla i mezinárodní dohoda s Íránem o jeho jaderném vývoji. Trump ujednání označil za vůbec nejhorší, které kdy viděl, a přislíbil, že se zasadí o tom, aby Teherán jaderné zbraně neměl. Netanjahu Trumpův postoj k Teheránu uvítal. "Myslím, že dokážeme agresivitu a nebezpečí Íránu zvrátit," dodal.

Během tiskové konference, která se nesla ve velice přátelském duchu, označil Trump vztahy USA a Izraele za nezničitelné, neboť jsou založeny na společných hodnotách jako svoboda a mír. S nástupem Trumpa nastal mezi USA a Izraelem zásadní obrat, neboť za nyní již bývalé hlavy státu Baracka Obamy byly mezivládní vztahy značně ochladlé.

Ačkoli Washington za Obamovy administrativy nikdy nezpochybňoval spojenectví s Izraelem, opakovaně kritizoval osadnickou politiku židovského státu. Zdrojem svárů byl rovněž Obamův vstřícný postoj k jaderné dohodě s Íránem.

Trump již během předvolební kampaně opakovaně dával najevo, že přístup vůči Izraeli změní. Několikrát tehdy řekl, že chce americkou ambasádu přestěhovat do Jeruzaléma. Status tohoto města je ale nevyjasněný a město, zejména jeho východní část, je zdrojem sporů v izraelsko-palestinském vyjednávání, proto většina států včetně České republiky má zastoupení v Tel Avivu. Dnes na setkání s Netanjahuem Trump zopakoval, že by rád americkou ambasádu v Jeruzalémě viděl. "Přistupujeme k tomu ale s nejvyšší citlivostí," dodal.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy