Jeruzalém/Ankara - Mezi Tureckem a Izraelem to opět jiskří. A to už to vypadalo, že se může spor mezi kdysi tradičně velmi blízkými spojenci na Blízkém východě otupit. Do Turecka má v neděli přijet na státní návštěvu izraelský ministr obrany a někdejší premiér Ehud Barak.
Podle izraelských médií je však jeho návštěva ohrožena, přestože náměstek izraelského ministra zahraničí Danny Ajalon se dnes Ankaře oficiálně za incident omluvil.
Vztahy mezi zeměmi jsou napjaté od války v Gaze na přelomu let 2008 a 2009, při které zahynulo 13 Izraelců a více než tisíc Palestinců. Ankara při ní obvinila Izrael z "vraždění" Palestinců.
A tento týden se spory opět rozhořely. Izraeli se nelíbí turecký thriller, ve kterém příslušníci izraelské kontrarozvědky Šin Bet unášejí děti. Izraelské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu nechalo předvolat tureckého velvyslance Ahmeta Oguze Celikkola.
Koukejte: nižší a vyšší židle
Celikkol údajně předem netušil, čeho se bude celá záležitost týkat, a debata prý probíhala v běžném profesionálním duchu. Když si však dal dohromady dvě a dvě a dozvěděl se, co řekl náměstek izraelského ministra zahraničí hebrejsky před jednáním přítomným novinářům, rozčílil se.
"Všimněte si, že sedí na nižší židli a my sedíme na vyšších, že je na stole pouze izraelská vlajka a že se neusmíváme," řekl žurnalistům před kamerami Ajalon. Kromě něj se do "vyšších židlí" posadili další dva úředníci ministerstva.
Schůzka se přitom nekonala na ministerstvu zahraničí, jak je obvyklé, ale v Ajalonově parlamentní kanceláři. Náměstek předtím nechal velvyslance před televizními kamerami a fotografy čekat před kanceláří, aniž by mu nabídl občerstvení.
"Pokud by velvyslanec rozuměl tomu, co Ajalon hebrejsky řekl, odpověděl by mu stejnou kartou," řekl izraelskému armádnímu rádiu Galac zdroj blízký Celikkolovi. Turecký ambasador se prý svěřil, že "se za 35 let v diplomatické službě s tak hanebným jednáním ještě nesetkal."
Erdogan se v Davosu hádá s izraelským prezidentem Šimonem Peresem:
Po pondělní schůzce Celikkola s Ajalonem vyslal turecký premiér na adresu Izraele další zdrcující kritiku. Erdogan se do něj opřel kvůli chování vůči Palestincům, porušování leteckého prostoru Libanonu a neochotě říci cokoliv o svém zbrojním jaderném programu.
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vydala ve středu nakonec prohlášení, ve kterém přiznala Ajalonovu chybu.
"Předseda vlády cítí, že protest adresovaný tureckému velvyslanci byl v zásadě správný, ale měl být přednesen v diplomacii běžným způsobem," stojí v něm.
Ať se plazí
Ajalon pro Galac přiznal, že způsob, jakým bylo s tureckým ambasadorem jednáno, je jeho nápadem a nápadem izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana.
Turecký seriál Ayirlik, na který si Izrael stěžoval v říjnu:
Podle bývalého izraelského velvyslance v Turecku Alona Liela se zřejmě jedná o "nový druh diplomacie".
"Tentokrát ho nechali sedět na nižší židli, příště se možná bude muset plazit, a kdo ví, před dalším setkáním ho možná zmlátí rovnou u vchodu do místnosti," řekl Galacu.
Ajalonovo chování kritizoval také ministr průmyslu, obchodu a práce Benjamin Ben Eliezer (Strana práce). Ten se vyjádřil, že to bude vnímáno jako "popichování státu se 72 miliony muslimů".
Liebermanova syrská agenda
Podle listu Haarec však takové jednání nemusí být v Liebermanových počtech nelogické. Ultrapravicový politik zastupující zájmy židovských osadníků palestinského Západního břehu Jordánu se údajně snaží o to, aby Barak ze středolevé Strany práce Turecko vůbec nenavštívil.
Haarec tvrdí, že Liebermanovým cílem je udržovat napjaté vztahy mezi oběma zeměmi i nadále.
"Máme dojem, že se Lieberman snaží před Barakovou návštěvou věci zkomplikovat," řekl listu nejmenovaný vysoce postavený úředník ministerstva zahraničí. "Všechny aktivity z poslední doby jsou součástí Liebermanovy politické agendy."
Ministr zahraničí se údajně bojí toho, že by se Turecko mohlo znovu ujmout role zprostředkovatele mírových rozhovorů mezi Izraelem a Sýrií. Mírová smlouva mezi oběma zeměmi by pro Izrael mohla znamenat ztrátu Golanských výšin, které okupuje od roku 1967. To je pro krajně pravicové strany nepřijatelné.
Současné třenice jsou jen posledními z celé řady, které se mezi Tureckem a Izraelem od války v Gaze objevily.
Podobná izraelská stížnost přišla už v říjnu, tehdy běžela v turecké televizi série Ayrilik, kde izraelští vojáci záměrně vraždili palestinské děti. Stejný měsíc Turecko nedovolilo, aby se Izrael účastnil tradičního leteckého cvičení NATO nad jeho územím.