"Musíte to vidět, abyste uvěřili." Izraelská armáda v Gaze odhalila zbabělost Hamásu

lis lis
9. 11. 2023 10:57
Izraelské obranné síly (IDF) zveřejnily několik videí, která dokazují, že Hamás využívá civilisty jako živé štíty pro teroristické účely. Raketomety a odpalovací stanoviště našla armáda třeba na dětském hřišti nebo ve skautském centru v Gaze. Záběry zbabělých praktik teroristické organizace mají na sítích mimořádný dosah.
Izraelci objevili v Gaze raketomety uvnitř maleb skautů nebo na dětském hřišti | Video: Twitter/Israel Defense Forces

Čtyři odpalovací zařízení pro rakety se v Gaze nacházely jen pět metrů od dětského bazénu a asi dvacet metrů od obytných budov. "Našli jsme také místo, které bývalo jakýmsi zábavním parkem. A uvnitř  bylo vidět místo odpalu raket," popsal jeden z vojáků na záběrech zveřejněných IDF.

Na dalším videu, které armáda zveřejnila na svém účtu na sociální sítí X v pondělí večer (a od té doby ho jen zde viděly skoro čtyři miliony lidí), vojáci ukazují skautské centrum v Gaze. Popisek IDF uvedla slovy: "To musíte vidět, abyste tomu věřili." Izraelský voják nejprve ukazuje na obrázky na zdech, dle kterých je zjevné, že jde o budovu určenou dětem. Následně odhaluje, že jen o pár metrů dál jsou rozmístěné raketomety teroristů.

Hamás byl opakovaně obviněn z toho, že využívá místa civilní infrastruktury jako odpalovací stanoviště pro raketové útoky. Pod městem Gaza City, které je faktickým centrem Pásma Gazy, je navíc rozsáhlá síť tunelů, v nichž se teroristé ukrývají a odkud plánují své útočné operace.

Kritice za způsob vedení války v Gaze čelí i Izrael. Při ostřelování Pásma Gazy zemřely od 7. října pravděpodobně tisíce lidí včetně mnoha dětí. Hamás, jehož statistiky nelze nezávisle ověřit a zřejmě budou nadsazené, tvrdí, že mrtvých je deset a půl tisíce včetně 4300 dětí.

Analytička: Teroristé Hamásu mají obrovsky silnou zbraň. Izrael to emocionálně ničí

Spotlight Aktuálně.cz - Irena Kalhousová | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy