Izrael se obává dopadu ukončení bojů v Sýrii, žádá Rusko o pomoc při obnově mise na Golanech

ČTK ČTK
17. 3. 2016 8:33
Prezident Izraele Reuven Rivlin a ruský prezident Vladimir Putin měli dvouhodinové jednání v Moskvě. Rivlin požádal Putina, aby se zasadil o návrat mírové mise OSN na Golanské výšiny, které jsou strategickým územím mezi Izraelem a Sýrií. Putin se vyjádřil, že politika Ruska je stále zaměřená na zajištění bezpečnosti Izraele.
Golanské výšiny jsou strategickým územím mezi Izraelem a Sýrií.
Golanské výšiny jsou strategickým územím mezi Izraelem a Sýrií. | Foto: Reuters

Moskva - Izraelský prezident Reuven Rivlin požádal při svém jednání v Moskvě ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se zasadil o návrat mírové mise OSN na Golanské výšiny. Rivlin se domnívá, že by se o tom mělo jednat v rámci dohod o příměří v Sýrii. Na Golany byla vyslána v roce 1974 mezinárodní mise UNDOF, ale kvůli bojům v Sýrii a zhoršení bezpečnostní situace u hranice z ní státy postupně stahují personál od roku 2013.

Rivlin řekl Putinovi, že obnovení nárazníkového pásma by zlepšilo bezpečnostní situaci na hranici, a Putin prý zopakoval, že politika Ruska je stále zaměřená na zajištění bezpečnosti Izraele. Rivlin hned po setkání informoval o výsledku premiéra Benjamina Netanjahua a náčelníka generálního štábu armády Gadiho Eisenkota.

Setkání trvalo dvě hodiny a hlavním tématem byla právě situace v Sýrii. Rivlin údajně vysvětlil obavy Izraele z toho, co nastane v Sýrii po skončení bojů. Izraelce znepokojuje možnost, že se k izraelské hranici na Golanech dostanou kruhy napojené na Írán a libanonský šíitský Hizballáh.

Izrael obsadil část Golan ve válkách v roce 1967 a 1973. Po vyklizení části území bylo zřízeno nárazníkové pásmo střežené silami UNDOF. Sýrie v tomto pásmu nesměla nasazovat svou armádu. Do roku 2013 zónu střežilo 1000 pozorovatelů OSN, s postupujícími boji v Sýrii se do nebezpečí dostali ale také oni, z mise své lidi stáhlo Chorvatsko a Rakousko.

I když se generálnímu tajemníkovi OSN podařilo přimět obsadit misi Iry, Fidžijci a Indy, většina z nich nakonec opustila své posty kvůli blízkým bojům a přesunula se ze syrské strany linie na izraelskou stranu. Na izraelské straně působí v rámci UNDOF také několik Čechů. Rozsáhlejší zapojení českých vojáků do UNDOF prosazoval prezident Miloš Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy