Jeruzalém/Ramalláh - Izraelská vláda dnes ohlásila záměr vybudovat 3000 nových bytů v osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.
Informace přišla den poté, co Valné shromáždění OSN přiznalo Palestině v této světové organizaci status nečlenského pozorovatelského státu.
Palestinská strana ohlášený izraelský krok odsoudila jako očividnou odvetu a označila ho za izraelskou agresi "proti státu".
USA označily nový izraelský plán rozšiřování osad jako kontraproduktivní. Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyzval Izrael k obnově mírových jednání, zároveň ovšem požadoval zastavení výstavby v židovských osadách.
USA se dlouhodobě stavějí proti výstavbě v izraelských osadách a ve východním Jeruzalémě, řekl podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Tommy Vietor.
"Takové akce jsou podle nás kontraproduktivní a ztěžují obnovu přímých jednání nebo dosažení dvoustátního řešení," dodal. "Naším cílem zůstávají přímé rozhovory."
Palestina: "Jde o překážku k míru"
Palestinský prezident Mahmúd Abbás dnes řekl novinářům v New Yorku, že Palestinci jsou připraveni obnovit jednání s Izraelem.
"Neklademe si podmínky, existuje ale nejméně 15 rezolucí OSN, které označují výstavbu izraelských osad (na palestinských územích) za nezákonnou a za překážku míru... Proč ji tedy Izraelci nezastaví?" prohlásil.
Řekl také, že Palestinci mají od nynějška právo obracet se na Mezinárodní trestní soud (ICC), nechystají se to prý ale udělat, jen v případě "izraelské agrese".
Právě tímto termínem označila ohlášený záměr izraelské vlády pokračovat ve výstavbě na západním břehu Jordánu jedna z představitelek palestinského vedení.
"Jde o izraelskou agresi proti (palestinskému) státu a svět se musí v této věci chopit své odpovědnosti," prohlásila podle AFP členka výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Hanan Ašravíová.
"Navzdory zárukám, které dal (americkému) prezidentovi Baracku Obamovi, nařídil premiér (Benjamin) Netanjahu pokračovat ve výstavbě v zóně E1 mezi Maale Adumim a Jeruzalémem, což izoluje severní část západního břehu Jordánu od jeho přímořské oblasti," upřesnil podle AFP zpravodaj listu Haarec s odvoláním na nejmenovaného politického představitele.
Cílem tohoto kontroverzního projektu, několik let zmrazeného na nátlak USA, je spojit druhou největší izraelskou osadu na západním břehu Jordánu Maale Adumim (více než 36.000 obyvatel) se židovskými čtvrtěmi ve východním Jeruzalémě, anektovaném Izraelem.
Tento plán naráží na ostrou kritiku Palestinců, protože by jeho realizace prakticky rozdělila západní břeh Jordánu na dvě části a ohrozila životaschopnost palestinského státu.
V listopadu 2011, po přijetí Palestiny za plnoprávného člena UNESCO, Izrael rovněž urychlil výstavbu ve svých osadách na palestinských územích.