Palestina požádá OSN, aby ji uznala jako stát

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 11. 2012 12:00
Souhlas Valného shromáždění je téměř jistý, otázkou je, jak zareaguje Izrael
Palestinský prezident a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Palestinský prezident a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. | Foto: Reuters

New York - Palestinský prezident ve čtvrtek večer požádá Valné shromáždění OSN o uznání palestinských autonomních území za pozorovatelský stát Spojených národů.

Na hlasování nejspíš dojde po 21. hodině našeho času a většina zemí v něm zřejmě Palestinu - i přes odpor USA a Izraele - podpoří.

Izrael ale považuje Abbásovu žádost za provokaci a vyhrožuje odvetnými opatřeními. Například tím, že vládě na Západním břehu Jordánu zabaví zahraniční finanční podporu, na níž jsou Palestinci závislí.

Spekuluje se také o tom, že by Izraelci mohli Abbásovu vládu svrhnout a Západní břeh obsadit.

Palestinci mají přesto potřebnou nadpoloviční podporu 193 členských zemí de facto jistou. Podle agentury Reuters slíbilo podporu Abbásovi minimálně osm evropských zemí. Některé státy - kupříkladu Německo - se hlasování zdrží.

O uznání vlastního státu Palestinci podle svých slov žádají proto, aby mohli s Izraelci opět usednout k jednacímu stolu. Jak ale upozornila agentura AP, hraje  se také o to, zda Palestinci získají právo obvinit Izrael z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti u Mezinárodního trestního soudu.

Češi stojí za Izraelem

Izrael a palestinská autonomní území.
Izrael a palestinská autonomní území. | Foto: Aktuálně.cz

Česko se podle dobře informovaných zdrojů, na které se odvolává Český rozhlas, postaví za Izrael a palestinský návrh nepodpoří.

Informaci o českém zamítavém postoji zveřejnila také agentura Reuters. Podle BBC by mohli být proti také Nizozemci, Britové se zřejmě hlasování zdrží.

Naopak pro povýšení Palestiny na pozorovatelský stát budou hlasovat Francie, Rakousko, Dánsko, Norsko, Finsko, Řecko, Irsko, Island, Lucembursko, Malta, Portugalsko, Španělsko a Švýcarsko. 

Za Palestinou, které stačí prostá většina hlasů, navíc stojí rozvojové státy, jež mají na Valném shromáždění většinu. Abbás hovoří o tom, že má jistých 130 hlasů.

USA: cesta k míru nevede přes New York, ale přes Jeruzalém

Řešení nehledejte v New Yorku, ale v Jeruzalémě, vzkázala Palestincům Clintonová.
Řešení nehledejte v New Yorku, ale v Jeruzalémě, vzkázala Palestincům Clintonová. | Foto: Reuters

Do New Yorku přiletěli náměstek americké ministryně zahraničí Bill Burns a blízkovýchodní mírový vyjednavač Dave Hale. Na poslední chvíli se Mahmúda Abbáse pokusí přesvědčit, aby svůj návrh stáhl. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje.

"Cesta k rozdělení na dva státy a naplnění tužeb palestinského lidu vede přes Jeruzalém a Ramalláh, ne přes New York. Jedinou cestou, jak dosáhnout dlouhodobého řešení, je začít přímá jednání," shrnula americký postoj ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Její mluvčí zároveň naznačila, že Washington zváží snížení ekonomické pomoci.

Pokud ale žádost na uznání svého státu skutečně podají a Valné shromáždění ji schválí, o přímých jednáních zřejmě nebude moc být ani řeč.

 

Právě se děje

Další zprávy