OSN nepřímo uznala Palestinu, Češi byli proti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 11. 2012 9:45
S povýšením Palestiny na pozorovatelský stát souhlasilo 138 zemí, 9 bylo proti
Palestinský prezident Mahmúd Abbás během svého projevu k Valnému shromáždění OSN.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás během svého projevu k Valnému shromáždění OSN. | Foto: Reuters

New York - Většina členských zemí ve čtvrtek podpořila lepší postavení Palestiny v Organizaci spojených národů.

S palestinskou žádostí o povýšení na nečlenský pozorovatelský stát, kterým je například i Vatikán. Celkem s žádostí souhlasilo 138 zemí, Česká republika mezi nimi ale nebyla

Zařadila se totiž mezi devět států, které byly proti. Klub kromě Izraele a USA doplnily Kanada, Palau, Nauru, Mikronésie, Marshallovy ostrovy a Panama. Zbylých 41 zemí se zdrželo hlasování.

Izrael: Uznání ničemu neprospěje

"Vyzýváme dnes Valné shromáždění, aby vystavilo rodný list palestinskému státu," požádal členy OSN předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Ve svém projevu pak ostře kritizoval nedávnou izraelskou leteckou operaci vůči Pásmu Gazy, které je ovládané radikálním hnutím Hamás. Tel Aviv těmito údery reagoval na raketové útoky Palestinců.

Izraelský velvyslanec při OSN Ron Prosor následně uvedl, že jednostranný krok Palestinců ničemu neprospěje. Izrael podporuje mírové uspořádání v regionu, rezoluce o lepším statusu Palestiny v OSN k němu ale podle něj nevede.

"Žádné rozhodnutí přijaté OSN nemůže zlomit čtyři tisíce let trvající pouto mezi lidem Izraele a půdou Izraele," prohlásil Prosor.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu projev Abbáse ostře kritizoval - jeho výroky označil za "nepřátelské a jedovaté" a plné "lživé propagandy". "To nejsou slova muže, který chce mír," řekl politik.

S uznáním Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN nesouhlasí ani americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Ta čtvrteční rozhodnutí označila za "další překážku na cestě k míru" mezi Palestinci a Izraelci.

České odmítnutí nebylo překvapením

Podpora většiny členů OSN Palestincům umožní účastnit se debat ve Valném shromáždění a vstoupit do některých mezinárodních institucí, včetně Mezinárodního trestního soudu (ICC). Palestina ovšem nadále nebude mít možnost v organizaci hlasovat.

Zároveň se také vystavuje riziku odvety ze strany Spojených států a Izraele, které její krok odmítají. Palestinská samospráva by tak mohla přijít zejména o peněžní podporu.

Že Česko žádost Palestinců nepodpoří, avizoval šéf domácí diplomacie Karel Schwarzenberg již dříve. Uznání Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát může podle ministerstva zahraničí vést k tomu, že se obnovení mírového procesu zdrží.

Až do čtvrtečního večera ale nebylo zřejmé, zda se Česko třeba jen nezdrží hlasování, jak spekulovala některá zahraniční média.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy