OSN nepřímo uznala Palestinu, Češi byli proti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 11. 2012 9:45
S povýšením Palestiny na pozorovatelský stát souhlasilo 138 zemí, 9 bylo proti
Palestinský prezident Mahmúd Abbás během svého projevu k Valnému shromáždění OSN.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás během svého projevu k Valnému shromáždění OSN. | Foto: Reuters

New York - Většina členských zemí ve čtvrtek podpořila lepší postavení Palestiny v Organizaci spojených národů.

S palestinskou žádostí o povýšení na nečlenský pozorovatelský stát, kterým je například i Vatikán. Celkem s žádostí souhlasilo 138 zemí, Česká republika mezi nimi ale nebyla

Zařadila se totiž mezi devět států, které byly proti. Klub kromě Izraele a USA doplnily Kanada, Palau, Nauru, Mikronésie, Marshallovy ostrovy a Panama. Zbylých 41 zemí se zdrželo hlasování.

Izrael: Uznání ničemu neprospěje

"Vyzýváme dnes Valné shromáždění, aby vystavilo rodný list palestinskému státu," požádal členy OSN předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Ve svém projevu pak ostře kritizoval nedávnou izraelskou leteckou operaci vůči Pásmu Gazy, které je ovládané radikálním hnutím Hamás. Tel Aviv těmito údery reagoval na raketové útoky Palestinců.

Izraelský velvyslanec při OSN Ron Prosor následně uvedl, že jednostranný krok Palestinců ničemu neprospěje. Izrael podporuje mírové uspořádání v regionu, rezoluce o lepším statusu Palestiny v OSN k němu ale podle něj nevede.

"Žádné rozhodnutí přijaté OSN nemůže zlomit čtyři tisíce let trvající pouto mezi lidem Izraele a půdou Izraele," prohlásil Prosor.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu projev Abbáse ostře kritizoval - jeho výroky označil za "nepřátelské a jedovaté" a plné "lživé propagandy". "To nejsou slova muže, který chce mír," řekl politik.

S uznáním Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN nesouhlasí ani americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Ta čtvrteční rozhodnutí označila za "další překážku na cestě k míru" mezi Palestinci a Izraelci.

České odmítnutí nebylo překvapením

Podpora většiny členů OSN Palestincům umožní účastnit se debat ve Valném shromáždění a vstoupit do některých mezinárodních institucí, včetně Mezinárodního trestního soudu (ICC). Palestina ovšem nadále nebude mít možnost v organizaci hlasovat.

Zároveň se také vystavuje riziku odvety ze strany Spojených států a Izraele, které její krok odmítají. Palestinská samospráva by tak mohla přijít zejména o peněžní podporu.

Že Česko žádost Palestinců nepodpoří, avizoval šéf domácí diplomacie Karel Schwarzenberg již dříve. Uznání Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát může podle ministerstva zahraničí vést k tomu, že se obnovení mírového procesu zdrží.

Až do čtvrtečního večera ale nebylo zřejmé, zda se Česko třeba jen nezdrží hlasování, jak spekulovala některá zahraniční média.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 24 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 32 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy