Izrael: Útok na Hamas nechystáme

Redakce ZAH, ČTK, Reuters
18. 4. 2006 14:16
Tel Aviv - Izraelská vláda viní ze včerejšího krvavého útoku v Tel Avivu palestinské vládní hnutí Hamas. Přímý vojenský útok proti němu nechystá.  Uvnitř: FOTOGALERIE
Dobrovolníci dávají první pomoc zraněným po sebevražedném atentátu v Tel Avivu.
Dobrovolníci dávají první pomoc zraněným po sebevražedném atentátu v Tel Avivu. | Foto: Reuters

Vláda premiéra Ehuda Olmerta na dopoledním mimořádném zasedání pouze dala armádě pokyn k "zesílení tlaku přímo v terénu" a přijala některá nevojenská opatření. S odovláním izraelské zdroje to napsala agentura Reuters.

Spojené státy v reakci na sebevražedný útok, při kterém bylo zabito nejméně devět lidí varovaly Hamas, aby přestal chránit teroristy.

Stejně tak generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval palestinské úřady, aby se postavily proti sebevražedným útokům.

Palestinské vládní hnutí Hamas přitom krvavý útok, k němuž se přihlásila odnož militantního Islámského Džihádu, označilo jako "sebeobranu".

Izraelci už v pondělí v noci při odvetné akci zaútočili raketami z vrtulníků na dílny v Gaze. Podle armády je palestinští radikálové využívali k výrobě raket. Izraelský vyslanec při zasedání Bezpečnostní rady OSN označil atentát v Tel Avivu za "jasné vyhlášení války".

"Smrtící efekt"

Zástupci Bílého domu v noci na úterý postoj vládnoucího Hamasu rozhodně odsoudili. "Obrana nebo financování terorismu ze strany představitelů palestinské vlády osudově dopadne na vztahy mezi Palestinci a státy, které usilují o mír na Blízkém východě," prohlásil mluvčí Scott McClellan.

Útok v Tel Avivu odmítl i palestinský prezident Mahmúd Abbás, který soupeří s Hamasem o vliv na území. Naopak Sami Abú Zúhrí, mluvčí Hamasu, uvedl: "Útok je logickým výsledkem pokračujících zločinů Izraele. Naši lidé jsou donuceni k sebeobraně, a mají právo bránit se všemi prostředky."

Spojené státy v reakci na tyto výroky znovu zpochybnily čerstvou nabídku Kataru a Íránu, že země na palestinská území pošlou po 50 milionech dolarů.

Kofi Annan svolal na 9. května "velkou čtyřku" - USA, Rusko, EU a OSN, aby s jejími zástupci probral situaci. Javier Solana, šéf evropské zahraniční politiky, vyzval "všechny strany, aby zabránily nové spirále nesmyslného násilí". Také Rusové telavivský útok odsoudili - "pevně a bez výhrad".

Naopak malajsijský vyslanec v OSN Hamidon Ali napadl Izrael - podle něj proti Palestincům soustavně zasahuje "nepřiměřenou a neopodstatněnou silou".

Policisté prohledávají místo činu po výbuchu v Tel Avivu.
Policisté prohledávají místo činu po výbuchu v Tel Avivu. | Foto: Reuters

První atentát za vlády Hamasu

Útočník si vybral frekventované místo u restaurace s rychlým občerstvením poblíž starého autobusového nádraží. Na stejném místě provedl jiný atentátník útok 19. ledna. Tehdy zranění utrpělo 20 osob.

Arabská televize uveřejnila nahrávku, která ukazuje mladého ozbrojence Sami Salima z hnutí Islámský Džihád, který prohlašuje, že v pondělí provede sebevražedný útok.

"Byla to obrovská rána. Neuvěřitelný pohled," řekl taxikář Yossi Bar izraelskému rádiu.

Záchranáři poskytovali zraněným první pomoc přímo na chodníku. Policisté začali pátrat po vozidle, které odjelo z místa krátce před výbuchem, a později zadrželi v Předjordánsku automobil se třemi Palestinci podezřelými ze spoluúčasti na atentátu.

Agentura AP připomněla, že v neděli přiznala palestinská extremistická organizace Islámský džihád, že pokračuje snaha jejích sebevražedných útočníků pronikat z palestinského území na Západním břehu Jordánu do Izraele.

Jde o první protiizraelský atentát za necelé tři týdny vlády radikálního hnutí Hamas na palestinských územích. Počtem obětí je to nejkrvavější útok od srpna 2004, kdy při atentátu provedeném aktivistou Hamasu v Beerševě zahynulo 16 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy