Izrael útočí na Sýrii v rámci příprav na další válku

Martin Novák Martin Novák
1. 11. 2013 15:35
Sýrie znovu neodpověděla na bombardování svých skladů zbraní. Jsou pro Hizballáh?
Fotografie izraelského bombardování cílů v Sýrii z letošního května.
Fotografie izraelského bombardování cílů v Sýrii z letošního května. | Foto: Reuters

Damašek - Občanská válka v Sýrii je také válkou mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh. Izraelské letectvo ve čtvrtek večer bombardovalo syrské sklady ruských raket SA-8, určených pro Hizballáh. Už počtvrté během půl roku.

Přestože syrský prezident Bašár Asad při minulém útoku hrozil, že Sýrie odpoví, tentokrát mlčí. Vládní jednotky jsou natolik zaměstnané bojem s povstalci o přežití režimu, že by otevření další fronty s Izraelem neunesly.

A tak je lepší mlčet než přiznat, že na izraelský úder není v silách odpovědět.

Hizballáh má rozsáhlý arzenál raket, jedná se zřejmě o desetitisíce kusů. Přestože po válce mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006 mírové síly OSN v jižním Libanonu vytvořily nárazníkové pásy, hnutí má stále dost výzbroje pro další válku.

"Írán nadále zásobuje Hizballáh zbraněmi proti Izraeli a Asadův režim, který za své přežití vděčí Teheránu a Hizballáhu, jim za to vychází vstříc," píše izraelský deník Jerusalem Post.

Jakoby na okraji syrské občanské války se tak odehrává něco jako poziční souboj mezi Izraelem a Hizballáhem, kdo bude lépe přepraven, až mezi nimi začne další konflikt.

Hizballáh v Sýrii hodně krvácí. Vůdce hnutí Hasan Nasralláh tam poslal tisíce vojáků, aby bojovali po boku Asada a jeho armády proti rebelům. Podle posledních zpráv je jich tam až 15 tisíc a nyní se podílejí na ofenzívě vládních vojsk proti jižním předměstím Damašku, které ovládá opozice.

Nepřímo tak potvrzují sektářský charakter války v Sýrii. Šíitský Írán a šíitské hnutí Hizballáh stojí za Asadem, kterého v Sýrii podporuje hlavně alávitská komunita, která se také hlásí k šíitskému islámu. Většinu obyvatel v Sýrii tvoří sunnité, kteří jsou hlavní složkou opozice proti Asadovi.

Foto: Reuters, Jiří Kropáček, Martin Novák

Izraelská vláda oficiálně tvrdí, že se nechce do války vměšovat a nepodporuje ani režim, ani povstalce. Ale nedopustí, aby zbraně putovaly ze Sýrie do Libanonu.

Současný proces ničení syrského chemického arzenálu je pro Izraelce dobrou zprávou. Zmírňuje jejich obavy, že rakety s chemikáliemi Syřané použijí proti nim. Představitelé syrského režimu přitom nedávno připustili, že zásoby chemických zbraní měli hlavně pro odstrašení Izraele.

Čtvrteční nálet mířil na sklady u města Latákíja na severozápadě Sýrie. Tuto část země má režim pevně v rukou. Ruské střely země-vzduch SA-8 lze snadno převážet a jsou ideální pro menší ozbrojené skupiny.

"Tyto zprávy nekomentujeme," řekl mluvčí izraelského ministra obrany. Tato formulace obvykle v izraealském případě neoficiálně znamená potvrzení útoku.

V samotném Libanonu je situace složitá. Hizballáh a šíitská populace podporují Asada, zatímco sunnité jsou proti němu.

Ve městě Tripolis na severu Libanonu se několikrát odehrály přestřelky mezi odpůrci a stoupenci Asada, jen od minulého víkendu tam zahynulo šestnáct lidí.

Hizballáh je ale nejsilnější politickou silou v Libanonu a jeho prostřednictvím si tam udržuje vliv i syrský režim.

 

Právě se děje

Další zprávy